Wyjątkowy jubileusz OSP Kolonia i jej prezesa Bronisława Bigusa

niedziela, 3 lutego 2019 r., 11:41
fot. AL

W sobotnie popołudnie strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Koloni zebrali się, by dokonać podsumowania minionego roku. A było co podsumowywać, bo w ubiegłym roku ochotnicy obchodzili jubileusz 65-lecia działalności. Z kolei dokładnie 2 lutego br. przypadła 45. rocznica objęcia prezesury w jednostce przez dha Bronisława Bigusa. Nie zabrakło więc licznych podziękowań, gratulacji i odznaczeń.

Trwa cykl spotkań sprawozdawczych w jednostkach ochotniczych straży pożarnych. W sobotę oceny ubiegłorocznej działalności dokonali strażacy z Koloni. Ich działalność tradycyjnie nie ograniczała się jedynie do akcji ratowniczych. Ochotnicy podnosili swoje kwalifikacje i umiejętności, dbali o sprzęt i remizę, propagowali zasady bezpieczeństwa, a także aktywnie działali na rzecz miejscowej społeczności.

Zebranie było też doskonałą okazją do podziękowania strażakom za ich bezinteresowną służbę.

- Chciałbym wam podziękować za pomoc i współpracę. Za to, że zawsze możemy nas was polegać. W ubiegłym roku mieliśmy 2157 wyjazdów, z czego tylko w około 900 brała udział Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Kartuz. Pozostałe zdarzenia były obsługiwane przez ochotnicze straże pożarne. Myślę, że nie trzeba nic dodawać. Bez was byśmy sobie nie poradzili. Dalej liczymy na wasze wsparcie - mówił mł. kpt. Adrian Kopczyński z KP PSP w Kartuzach.

Sobotnia uroczystość była wyjątkowa i to z dwóch powodów. W ubiegłym roku jednostka świętowała 65-lecie działalności. Z kolei dokładnie na 2 lutego br. przypadło też 45-lecie prezesury Bronisława Bigusa, szefa Ochotniczej Straży Pożarnej w Koloni.

Bronisław Bigus w wieku 17 lat wraz z rodzicami przeprowadził się z Mirachowa do Koloni. W tym czasie trwała już budowa strażnicy. Poproszono go o pomoc przy zalewaniu stropu. I tak, w 1966 roku, rozpoczęła się jego przygoda ze strażą w Koloni. Wkrótce wspólnie z kolegami założył drużynę MDP. Grupa pojechała na zawody i wygrała. Z czasem druh Bigus założył rodzinę. Jego żona również była i jest związana ze strażą. 2 lutego 1974 roku został prezesem jednostki i funkcję tę nieprzerwanie pełni do dziś. W szeregach członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Koloni jest także syn Bronisława Bigusa, jego synowa, jak i wnuk. Rodzinna strażacka pasja jest więc kontynuowana z pokolenia na pokolenie.

- 45 lat to naprawdę dużo czasu, sporo się zmieniło. Najważniejsze, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Dziękuję wszystkim za zaufanie, że przez tyle lat mogłem działać na rzecz naszej jednostki, za wsparcie i angażowanie się w działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Koloni - mówił prezes Bronisław Bigus.

Gratulacji i podziękowań w jego kierunku nie było końca.

- Z okazji 45-lecia pełnienia funkcji prezesa OSP wyrażam podziękowanie i uznanie za długoletnie i efektywne kierowanie działalności jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Koloni. Dziękuję za niezwykle długi czas, jaki przeznaczył na jej funkcjonowanie i właściwego przygotowania do działań ratowniczo-gaśniczych. życzę wszelkiej pomyślności w dalszej działalności na rzecz jednostki i w życiu rodzinnym - życzył dh Edmund Kwidziński, prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kartuzach, a jednocześnie dyrektor wykonawczy Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Gdańsku.

Za swoją służbę i poświęcenie na rzecz OSP Kolonia Bronisław Bigus odznaczony został Honorowym Krzyżem Zasługi.

Przypomnijmy, że w rok po objęciu prezesury przez Bronisława Bigusa jednostka otrzymała nowy wóz bojowy. Teraz czyni starania o nowy samochód. Wszystko wskazuje na to, że marzenia 45-letniego prezesa, jak i całej jednostki się spełnią. Obecna na spotkaniu wiceburmistrz Sylwia Biankowska poinformowała o tym, że samorząd już poczynił kroki w tym kierunku. Strażacy mogą liczyć też na wsparcie w tym zakresie Rady Miejskiej w Kartuzach.

- W imieniu całej Rady Miejskiej w Kartuzach chciałbym podziękować za waszą służbę, ratowanie mienia, zdrowia i życia waszym sąsiadom, niejednokrotnie narażając swoje zdrowie i życie. Chciałbym zapewnić was o daleko idącej współpracy i pomocy w zakresie zakupu nowego samochodu, natomiast na dalsze funkcjonowanie chciałbym życzyć zdrowia, szczęścia i pomyślności, abyście z każdej akcji wracali cali i zdrowi do tych, którzy na was czekają - mówił Mariusz Treder, przewodniczący Rady Miejskiej w Kartuzach.

Dodajmy, że w ostatnim czasie nastąpiły zmiany w Zarządzie OSP Kolonia. Po rezygnacji z funkcji naczelnika przez Karola Sypion, jego miejsce zajął Sylwester Stenka, natomiast gospodarzem został Paweł Stenka.

Podczas spotkania uhonorowano również strażaków medalami "Za zasługi dla pożarnictwa", jak odznakami za wysługę lat.

Lista odznaczonych i wyróżnionych strażaków:

Honorowym Krzyżem Zasługi odznaczony został:
dh Bronisław Bigus

Złotym Medalem "Za zasługi dla pożarnictwa" odznaczeni zostali:
dh Zenon Kostuch
dh Michał Szreder

Srebrnym Medalem "Za zasługi dla pożarnictwa" odznaczeni zostali:
dh Piotr Syldatk
dh Krzysztof Bobkowski

Brązowym Medalem "Za zasługi dla pożarnictwa" odznaczona została:
dha Michalina Okroy

Odznaką Strażak Wzorowy wyróżnieni zostali:
dha Elżbieta Bigus
dh Paweł Kunikowski

Odznaką za Wysługę 65 Lat odznaczeni zostali:
dh Władysław Gołąbek
dh Jan Kwidziński

Odznaką za Wysługę 35 Lat odznaczeni zostali:
dh Zachariasz Syldatk
dh Zygmunt Kobiela
dh Kazimierz Szreder
dh Wiesław Hinca

Odznaką za Wysługę 30 Lat odznaczeni zostali:
dh Benedykt Kwidziński
dh Wojciech Szreder
dh Andrzej Lehmann
dha Jadwiga Kitowska
dha Maria Szreder

Odznaką za Wysługę 25 Lat odznaczeni zostali:
dh Zdzisław Miotk
dh Zenon Cierocki

Odznaką za Wysługę 10 Lat odznaczeni zostali:
dh Michał Kwidziński
dh Sylwester Stenka
dh Marian Grzegorzewski
dha Michalina Okroy
dha Elżbieta Bigus
dha Lucyna Kitowska

Odznaką za Wysługę 5 Lat odznaczeni zostali:
dh Karol Sypion
dh Łukasz Wydra

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.