Geovrg Sahakyan wygrywa I Puchar Polski

poniedziałek, 4 lutego 2019 r., 08:44

I Puchar Polski Seniorów jak co roku rozpoczyna nowy sezon zapaśniczy. Najlepsi seniorzy spotkali się na sali sportowej w Rudniku - Racibórz inaugurując sezon 2019. Gevorg Sahakyan zawodnik GKS Cartusii, wywalczył złoto w swojej kategorii wagowej.

Osiemdziesięciu siedmiu zawodników stoczyło ponad 150 walk, rywalizując o dziesięć Pucharów Polski w poszczególnych kategoriach wagowych. Ekipa z Kartuz tegoroczny sezon rozpoczęła w sześcioosobowym składzie: Nikodem Drewa, Aleksander Mielewczyk, Narek Mkhitaryan, Gevorg Sahakyan, Jakub Hildebrandt i Rafał Formela pod opieką trenera Bartłomieja Pryczkowskiego.

Zawodnicy Cartusii to w głównej mierze juniorzy i dla sporej części z nich zawody były dobrą nauką i dały możliwość wprowadzenia się do seniorskich zapasów. Lidere zespołu niewątpliwie jest Gevorg Sahakyan - brązowy medalista ubiegłorocznych Mistrzostw Świata w Budapeszcie. Dla Gevorga pierwsze zawody w sezonie zawsze są dosyć trudne, bo to jest start po ciężkich przygotowaniach, gdzie wyraźnie widoczny jest brak świeżości. W ubiegłym roku w I Pucharze Polski zajął III miejsce, tym razem wyraźnie wygrał kategorię 67kg pokonując po drodze: w pierwszej walce Romana Pacurkowskiego - brązowego medalistę mistrzostw Europy U23, w drugiej odniósł zwycięstwo nad Mateuszem Bernatkiem - v-ce mistrzem świata z Paryża z 2017 roku, a w finale poradził sobie z Dawidem Karecińskim - V zawodnikiem ubiegłorocznych Mistrzostw Europy.

Pierwsze miejsce na podium to niewątpliwie cenny sukces, bowiem zwycięskie zawody stanowią początek eliminacji do tegorocznych Mistrzostw Świata, które to z kolei otwierają możliwość zakwalifikowania się na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie.
Pozostali walczyli ze zmiennym szczęściem.

Siódmą pozycję w kategorii 60kg zajął Nikodem Drewa, co jest dobrym wynikiem. W tej samej kategorii na dziewiątej pozycji uplasował się Narek Mkhitaryan. Aleksander Mielewczyk zajął siódme miejsce, był to dla niego bardzo trudny start, gdyż kategoria ta jest najsilniej obsadzoną od kilku lat w Polsce. Jakub Hildebrandt, który jest zawodnikiem posiadającym spory potencjał, którego jednak nie potrafi w pełni wykorzystać, w kategorii wagowej do 77kg zajął 12 miejsce. Ostatni z zawodników Rafał Formela w kategorii 130kg tym razem nie zabłysnął. Z jego strony potrzeba większej mobilizacji, aby w tej kategorii wagowej wejść w strefę medalową, ostatecznie zajął miejsce 6.

Drużynowo zespół zajął miejsce 7 na 19 zespołów.