Laserowa korekcja wzroku - jak przygotować się do zabiegu i jak on wygląda

poniedziałek, 4 lutego 2019 r., 09:51
fot. nadesłane

Coraz częściej osoby krótkowidzące, astygmatycy oraz dalekowidze decydują się na poddanie się laserowej korekcji wzroku. Zabieg ten bowiem rozwiązuje wszelkie nasze problemy ze wzrokiem i uwalnia nas od konieczności noszenia szkieł kontaktowych czy okularów. Nie każdy jednak wie, w jaki sposób przygotować się do zabiegu i na czym on polega.

Przede wszystkim musimy udać się do lekarza specjalisty, który zadecyduje czy laserowa korekcja wzroku to badanie, któremu możemy się poddać. Istnieje bowiem wiele przeciwwskazań do zastosowania tej metody. Jeśli zostaniemy zakwalifikowani pozytywnie, to przede wszystkim na dwa tygodnie przed zabiegiem musimy zrezygnować z noszenia soczewek. Ich użytkowanie bowiem zmienia kształt rogówki i musi ona wrócić do swoich naturalnych kształtów. Przez dwie poprzedzające korekcję doby nie powinno się też spożywać napojów alkoholowych. Operacja jest niewskazana, jeśli w naszym organizmie występują stan zapalny lub jesteśmy po prostu chorzy. Aby to wykluczyć, musimy udać się do lekarza specjalisty.

W dniu zabiegu należy dokładnie umyć głowę, zwracając szczególną uwagę na twarz i oczy oraz ich okolice. Nie należy tego dnia używać również perfum czy dezodorantów. W przypadku kobiet nie wolno nam w dniu zabiegu stosować makijażu, a jeśli akurat przypadnie nam dzień miesiączki, to wskazane jest przełożenie zabiegu na inny termin.

Sam zabieg jest w sensie technicznym raczej prosty. Lekarz wpuści do naszego oka krople znieczulające, które spowodują, że wszystko odbędzie się bezboleśnie. Zabieg nie jest jednak przyjemny. Ze względu na znieczulenie miejscowe, cały czas będziemy w pełni świadomi wszystkich poczynań lekarza. Ten mechanicznie rozszerzy nam powieki oraz je unieruchomi. Kiedy to się stanie, zaczyna się właściwa część operacji. Sam zabieg może trwać kilka sekund lub nawet trzydzieści minut.

Po zabiegu zostanie nam nałożony opatrunek, który powinien pozostać na oczach przez około siedem dni. Nie należy więc zaciskać powiek ani trzeć oczu. Stosować należy przepisane krople lub żele, które nie tylko nawilżają oczy, ale również przyspieszają proces gojenia rogówki. W czasie rekonwalescencji należy też szczególnie dbać o higienę okolic oczu. Nie należy myć operowanego oka, nawet samą wodą. Co do higieny oka, to należy stanowczo unikać wszelkich zakurzonych pomieszczeń ale też takich, które były dopiero co sprzątane. Unikajmy też sytuacji, gdzie włosy dostaną się nam do oka. Mogą one mechanicznie uszkodzić oko, które przez długi czas będzie bardzo wrażliwe po operacji.

Niestety rekonwalescencja nie kończy się po siedmiu dniach. Przez co najmniej trzy miesiące po zabiegu należy unikać kąpania się w basenach, jeziorach, rzekach, stawach czy morzu, a także opalania się. W dni słoneczne bezwzględnie należy nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV. Oczywiście co pewien czas będziemy zmuszeni do chodzenia na wizyty kontrolne do lekarza, który oceni postępy samego gojenia się oka i w przypadku jakichkolwiek problemów zainterweniuje, być może nawet w formie kolejnej operacji.

Sprawdź również: https://blikpol.pl/laserowa-korekcja-wzroku

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.