Okna PCV - dlaczego wypierają okna drewniane?

poniedziałek, 4 lutego 2019 r., 10:05
fot. nadesłane

Okna plastikowe są bardzo popularne nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Zainteresowanie nimi rośnie, ponieważ jakość okna PCV jest ciągle podnoszona. Na rynku pojawiają się nowe, bardziej innowacyjne wyroby. Wytrzymałe i zarazem przystępne cenowo okna wypierają natomiast droższe alternatywy.

Największe zalety okna PCV

Okna PCV wstawiane są w domach jednorodzinnych, ale także w obiektach użyteczności publicznej, biurowcach czy halach produkcyjnych. Klienci często decydują się na zakup właśnie takiej stolarki okiennej, ponieważ przekonuje ich rozsądny kompromis pomiędzy ceną oraz jakością. Tym bardziej, że o ile ta ostatnia jest regularnie podnoszona, to rachunek za wyposażenie budynku w okna PCV nadal bywa znacznie niższy niż przy zamówieniu modeli drewnianych czy aluminiowych. Wielką zaletą okien plastikowych pozostaje ich różnorodność. W ofertach producentów okien znajdziemy okna PCV o odmiennych parametrach i estetyce.

Wybierający okna PCV nie muszą ograniczać się do klasycznych białych profili, choć te wciąż należą do modnej klasyki. Do wyboru jest jednak cała paleta kolorów. Polscy inwestorzy najbardziej cenią jednak stonowane barwy. Do nowoczesnych wnętrz wybierają szare lub grafitowe okna PCV, natomiast aranżacje klasyczne uzupełniają profile drewnopodobne. Okno plastikowe można też pokryć aluminiową nakładką, dzięki czemu jeszcze lepiej wpiszą się w modny minimalistyczny design.

Jednak lista zalet okien tego typu nie ogranicza się do kwestii estetyki czy niskiej ceny. Nie wystarczyłoby to bowiem, by przekonać tak szerokie grono klientów do ich zakupu. Okna PCV wyróżniają się natomiast bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Straty ciepła z wnętrza budynku ograniczone są do minimum, a wielu producentów nawet wyprzedza wprowadzanie coraz surowszych przepisów w tym zakresie. Okna PCV produkowane przez te firmy nie tylko spełniają wyznaczone prawem standardy, ale nawet odznaczają się lepszą izolacyjnością cieplną. Służy to interesowi klientów, którzy oszczędzają na opłatach za ogrzewanie. Na zmniejszeniu ilości spalin korzysta też środowisko naturalne.

Okna PCV kontra drewniane

Oba modele okien mogą wyglądać tak samo. Wystarczy zastosować okleinę drewnopodobną, by okna PCV wyglądały jak zrobione z litego drewna. Producenci dbają nawet o takie szczegóły jak dopasowanie słojów na łączeniach profili. Można też wyposażyć je w szprosy, co pasuje zwłaszcza do klasycznych budynków i aranżacji wzorowanych na minionych czasach.

Jednocześnie okna PCV są bezkonkurencyjne pod względem ceny. Modele drewniane są znacznie droższe, przy czym wymagają regularnego konserwowania. W przeciwnym razie stracą na walorach estetycznych, zaczną być też bardziej podatne na niekorzystny wpływ zmieniających się warunków atmosferycznych. Jedną z największych wad okien drewnianych jest też uleganie upływowi czasu. Nie pomagają typowe dla polskiego klimatu mrozy i upały, do tego znaczna wilgotność i spore nasłonecznienie. To wszystko wpływa na wygląd, a także wytrzymałość drewna.

- Czynniki te nie mają znaczenia w przypadku posiadaczy okien plastikowych. Są one odporne na działanie czynników zewnętrznych i zachowują swoją trwałość. Dawniej białe okna PCV żółkły pod wpływem wieloletniego nasłonecznienia. Współczesne technologie produkcji wyeliminowały jednak ten problem. Zatem nawet konsumenci wybierający białe profile mogą być spokojni o ich wygląd. Nie wspominając już o trwałości, wyróżniającej okna plastikowe - informuje przedstawiciel firmy Hensfort, producenta okien PCV.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.