Chwaszczyno. Kolejna płyta w dorobku zespołu "Kaszubki"

poniedziałek, 4 lutego 2019 r., 12:03
fot. Longina Templin

Z tej okazji w niedzielny wieczór odbył się koncert promujący najnowsze fonograficzne dokonanie tego zespołu, który w ubiegłym roku obchodził swoje piętnastolecie. Trzecia już płyta w dorobku "Kaszubek" nosi tytuł "Piosenki z Kaszub - Nasz swiata dzél". Nagrano dwadzieścia dwa utwory. Większość z nich zaprezentowano podczas koncertu.

Wszystkie utwory na płycie - w aranżacjach Szymona Chylińskiego, kierownika artystycznego zespołu - wykonane są w dwugłosie żeńskim, przy akompaniamencie kapeli w składzie instrumentalnym: skrzypce, klarnet, 2 akordeony, kontrabas, diabelskie skrzypce oraz burczybas włosowy.

Zdjęcia zespołu na okładkę wykonał fotograf - Michał Konkol. Projekt okładki płyty inspirowany jest okładką jubileuszowej publikacji o zespole.

Płyta powstała przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Kartuzach (środki z otwartego konkursu ofert) oraz we współpracy z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej w Wejherowie. Jej wydanie wsparli też sympatycy zespołu.

- Skąd pomysł na kolejną naszą płytę? W trakcie jednego ze spotkań roboczych, analizując swój życiorys, doszliśmy do wniosku, że powinniśmy zrobić coś, by mocniej zapisać się w historii regionu, by pozostawić po sobie trwały ślad. Wystarczyła nam tylko krótka rozmowa i podjęliśmy decyzję - nagrywamy płytę. Pracę nad wydawnictwem rozpoczęliśmy jesienią 2017 roku. Gotowy "krążek" trzymaliśmy w dłoniach w grudniu 2018 roku - powiedziała prezes zespołu Danuta Jastrzębska.

Podczas niedzielnego koncertu członkowie zespołu zaprezentowali takie utwory jak: "Hej mòrze, mòrze", "Kùtrowôpòlka", "Na czôłnie", "Na Kaszëbach", "Namòwa", "Nasza zemia", "Nasz môl", "Sekretë", "Wele, wele wetka - Marëszka", "Żôlegąsôrczi", "Karno Kaszëbczi", "Żôl" i polkę "Szadô".

Duża część widzów śpiewała razem z zespołem. Po koncercie wielu z nich stwierdziło, że przypomniały im się czasy dzieciństwa i młodości, ponieważ w ich domach wszystkie te melodie były nie tylko dobrze znane ale i chętnie śpiewane.

- Dla mnie jest to utożsamianie się z terenami na których mieszkamy, czyli z Kaszubami. Ponadto wydarzenie to dało możliwość wysłuchania w nowych aranżacjach tych utworów, które już dobrze znamy. Jak widać tradycyjny folklor można przedstawić w nieco świeższym wydaniu, a to może zachęcić młodych twórców interesujących się folklorem, aby zaangażowali się nie tylko słuchając, ale też popularyzując język kaszubski. Może też zwabić młodych ludzi do tego typu zespołów - powiedziała nam Barbara Myszk - Herrmann, przewodnicząca chwaszczyńskiego KGW.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.