Wyższe stawki za śmieci obowiązują od 1 lutego. SM "Kaszuby" naliczyła podwyżki za szybko

wtorek, 5 lutego 2019 r., 15:50
fot. archiwum

Z początkiem lutego mieszkańców gminy Kartuzy obowiązują nowe, wyższe stawki opłat za odbiór i wywóz śmieci. Okazało się jednak, że Spółdzielnia Mieszkaniowa "Kaszuby" zaczęła naliczać nowe stawki już w styczniu. Ci, którzy uiścili wyższą opłatę, będą mogli odliczyć sobie różnicę od kwoty za luty. Jak doszło do pomyłki?

Przypomnijmy, że uchwałę w sprawie podwyżek radni początkowo mieli podjąć na sesji 4 grudnia, jednak nie udało się wypracować satysfakcjonującego ich rozwiązania. Ostatecznie do tematu wrócono 28 grudnia. Wówczas udało się osiągnąć consensus i przyjąć nowe stawki. W związku z okresem, jaki musiał jednak upłynąć do uprawomocnienia dokumentu, zmiany weszły w życie dopiero od 1 lutego. Spółdzielnia Mieszkaniowa "Kaszuby" zaczęła jednak już w styczniu naliczać wyższe opłaty, sugerując się zapisem w uchwale dotyczącym daty jej obowiązywania. Sprawę poruszono m.in. na sesji rady miejskiej.

- Pomyłka wzięła się stąd, że uchwałę opublikowano 7 stycznia w Biuletynie Informacji Publicznej, a my zawsze stamtąd czerpaliśmy uchwały dotyczące zmian, bo gmina nigdy nas nie informowała o podwyżkach. W uchwale napisano, że wchodzi w życie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia z mocą obowiązującą od 1 stycznia. Napisaliśmy więc pismo do przewodniczącego rady miejskiej, do wiadomości burmistrza, z informacją, że nie może tak być, bo spółdzielnię obowiązują pewne przepisy. Na koniec grudnia powinniśmy informować mieszkańców o tym, co będzie w styczniu. Nie można było tego tak zrobić, więc napisaliśmy do gminy, że jest to niekonstytucyjne. Otrzymaliśmy odpowiedź, że gmina w związku z zamieszaniem wystąpiła po opinię do RIO - poinformowała Grażyna Czubala, prezes spółdzielni mieszkaniowej "Kaszuby".

- Uchwała rzeczywiście pojawiła się potem w Dzienniku Urzędowym, ale zapis, że obowiązuje od 1 stycznia nadal tam był. Skonsultowaliśmy to z mecenasem, który też wysłał pismo do urzędu. Zaczęły się toczyć dyskusje, teraz wszystko zrzucono na spółdzielnię, ale spółdzielnia od początku działała w granicach prawa. W piśmie do mieszkańców wyjaśniam całą chronologię zdarzeń, napisałam, że ich przepraszam za zaistniałą sytuację, ale że się nie poczuwam do odpowiedzialności, że zawiniliśmy, bo zachowaliśmy należytą staranność - zaznacza.

W związku z sytuacją kartuski urząd wystosował do rady nadzorczej spółdzielni pismo, które udostępnił też na swojej stronie internetowej. Wyjaśniono w nim sytuację i podkreślono, że za stycznie obowiązują stare stawki.

- Spółdzielnia wprowadziła nowe stawki opierając się na projekcie uchwały. Uchwała traktowana jest jako projekt do momentu, gdy nie zostanie przyjęta i zaakceptowana. Tam rzeczywiście był zapis, że o 1 stycznia, jednak to dlatego, że początkowo miała zostać przyjęta na początku grudnia. Zapis jest jednak jednoznaczny - uchwała obowiązuje 14 dni od daty opublikowania jej w Dzienniku Urzędowym. Tam trafiła 17 stycznia. Zaczęła obowiązywać 14 dni po tym, więc nowe stawki obowiązują od 1 lutego. W momencie, gdy trzeba zmienić deklaracje, gmina rozsyła informacje i my jesteśmy właśnie w trakcie informowania mieszkańców - wyjaśnia pytany o sprawę Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz.

Co z mieszkańcami, którzy już w styczniu zapłacili więcej?

- Wczoraj (poniedziałek - przyp. red.) wysłaliśmy informacje do mieszkańców, rozwiesiliśmy ogłoszenia, że mogą wpłaconą nadwyżkę sobie odliczyć sobie z opłaty za luty - informuje Grażyna Czubala.

Przypominamy, że nowe stawki kształtują się następująco:

Stawki za odbiór odpadów segregowanych - nieruchomości zamieszkałe:
- 1 mieszkaniec - 20,00 zł
- 2 mieszkańców - 38,00 zł
- 3 mieszkańców - 53,00 zł
- 4 mieszkańców - 60,00 zł
- 5 mieszkańców - 71 ,00 zł
- 6 mieszkańców i więcej - 75,00 zł

Stawki za odbiór odpadów niesegregowanych - nieruchomości zamieszkałe:
- 1 mieszkaniec - 38,00 zł
- 2 mieszkańców - 72,00 zł
- 3 mieszkańców - 99,00 zł
- 4 mieszkańców - 114,00 zł
- 5 mieszkańców - 135,00 zł
- 6 mieszkańców i więcej - 143,00 zł

Nieruchomości niezamieszkałe opłaty za pojemniki, jeśli odpady są odbierane w sposób selektywny:
- pojemnik o pojemności 60 l - 35 zł
- pojemnik o pojemności 110-120 l - 35 zł
- pojemnik o pojemności 240 l - 60 zł
- pojemnik o pojemności 550-660 l - 120 zł
- pojemnik o pojemności 1100 l - 230 zł

Nieruchomości niezamieszkałe opłaty za pojemniki, jeśli odpady są odbierane w sposób nieselektywny:
- pojemnik o pojemności 60 l - 66 zł
- pojemnik o pojemności 110-120 l - 66 zł
- pojemnik o pojemności 240 l - 114 zł
- pojemnik o pojemności 550-660 l - 228 zł
- pojemnik o pojemności 1100 l - 437 zł

Nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowe - odpady segregowane:
- letniskowe - 247 zł
- ogródki działkowe - 112 zł

Nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowe - odpady niesegregowane:
- letniskowe - 444 zł
- ogródki działkowe - 201 zł

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.