Jak schudnąć po 30 roku życia ?

środa, 6 lutego 2019 r., 10:04
fot. nadesłane

To prawda, że metabolizm spowalnia wraz z wiekiem. Wiele osób sądzi więc, że z tego powodu po 30tym roku życia nie można już schudnąć. Ten popularny mit można jednak łatwo obalić, stosując się do kilku wyznaczonych zasad zdrowego żywienia.

Kontroluj spożywane kalorie

To podstawowa zasada niemal każdej diety. Przede wszystkim, powinniśmy sprawdzać ilość kalorii w produktach, które kupujemy w sklepie.

Każdy produkt powinien mieć na opakowaniu tabelę wartości odżywczych. Koniecznie się z nimi zapoznajmy, ponieważ często bowiem zdarza się, że gdy jeden produkt ma wiele kalorii, podobny, tyle że od innego producenta może mieć ich nawet dwukrotnie mniej.

Dotyczy to na przykład jogurtów - jogurt naturalny zawsze będzie miał mniej kalorii, od tych słodzonych.

Ogranicz spożycie cukru

Cukier wbrew przedwojennemu sloganowi wcale nie krzepi, a jeśli już dodaje nam energii, to zaledwie na chwilę.

Dodatkowo jest bardzo kaloryczny, bo tylko w jednym gramie tej substancji mamy aż 4 kalorie. Producenci nie żałują dodawania go do swoich produktów, ponieważ wiedzą, że ludzie na ogół chętniej jedzą to, co słodkie.

Szczególnie powinniśmy ograniczać słodycze, ponieważ jeden słodki batonik o wadze 30 gram potrafi zawierać nawet 150 kalorii. To tyle, co talerz pożywnej zupy.

Najlepiej gdy całkowicie wyeliminujemy słodkie przekąski z naszej diety. To samo dotyczy także:

• słodzonych napojów typu cola,
• dosładzanych nektarów,
• wszelkiego rodzaju napojów gazowanych.

Spróbujmy zastąpić je wodą z cytryną. Taki napój smakuje równie dobrze, a nie dostarczy nam dodatkowych kalorii.

Zwracaj uwagę na indeks glikemiczny

Indeks Glikemiczny określa, w jak szybkim tempie po zjedzeniu danego składnika posiłku następuje wyrzut insuliny do krwi. Mówiąc prościej, jak szybko będziemy ponownie głodni, po śniadaniu czy obiedzie.

Najniższy IG posiadają produkty białkowe, na przykład jajka, czy ryby. Na drugim biegunie jest na przykład biały chleb.

By więc zmniejszyć Indeks Glikemiczny posiłku zdecydujmy się na ten razowy, lub spróbujmy całkowicie zrezygnować z pieczywa.

Pij dużo wody

Woda jest podstawowym składnikiem naszego ciała, bo składamy się z niej w ponad 90%. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ważne jest więc jej regularne uzupełnianie.

Pijąc dużo wody, nie tylko dbamy o dobre nawodnienie, ale też za jej pomocą powodujemy uczucie sytości, oszukując nieco nasz żołądek.

Gdy poczujemy, że koniecznie musimy coś zjeść, wypijmy w zamian szklankę wody, a głód sam powinien nam odejść w ciągu kilkunastu minut.

Pij zdrowe koktajle

Spożywanie zdrowych koktajli na diecie jest niezwykle pomocne, a efekty ich stosowania możemy zauważyć już po 2-3 tygodniach.

Róbmy koktajle warzywne, ponieważ zawierają one stosunkowo mało kalorii, w porównaniu na przykład do owoców.

Dodatkowo, skutecznie redukują głód. Szklanka zdrowego koktajlu może zapewnić nam uczucie sytości nawet przez kilka godzin. Najlepiej pić je z rana, wtedy mamy energię na całe przedpołudnie.

Na początek spróbujmy koktajlu ze szpinakiem i bananem. Szpinak jest niezwykle zdrowym warzywem, ponieważ zawiera mnóstwo witaminy C, oraz żelaza.

Dodatek banana zapewni nam dodatkową słodycz i na początek diety będzie idealny, by polubić zdrowe koktajle.

Przygotowanie koktajlu jest niezwykle proste. Wystarczy dokładnie umyć szpinak i wrzucić do blendera.

Tę samą czynność powtarzamy z bananem, obierając go ze skóry, a wcześniej dokładnie myjąc. Całość blendujemy, najlepiej z dodatkiem wody, lub sokiem z pomarańczy. Warto wypróbować też inne przepisy, możliwości jest całe mnóstwo.

Regularnie spożywaj białko

Spożywanie dużej ilości białka jest niezwykle istotne przy zrzucaniu kilogramów. Białko, w przeciwieństwie do węglowodanów powoduje ujemny bilans energetyczny, co oznacza, że zużyjemy do jego trawienia więcej kalorii, niż czerpiemy z samego posiłku. Najlepsze będzie białko w niskokalorycznych posiłkach, na przykład z

• jajek,
• chudego drobiu,
• ryb.

Warto spożywać białko szczególnie wieczorem - spowoduje ono dłuższe uczucie sytości i zmniejszy ryzyko nocnego podjadania. Pamiętajmy jednak, by jeść ostatni posiłek najpóźniej 2-3 godziny przed zaśnięciem.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.