Spawanie metodą inwertorową

piątek, 8 lutego 2019 r., 11:40
fot. nadesłane

Spawarka inwertorowa to popularne narzędzie, dzięki któremu spawanie jest proste i wygodne. Praca ze spawarką inwertorową jest łatwiejsza niż w przypadku starszego typu spawarek. Spawarka inwertorowa, inaczej inwersyjna działa dzięki inwertorowi, czyli elektronicznej przetwornicy przepustowej. Poniższy tekst przybliży zasady działania tego sprzętu, wykaże także jego zalety i wady.

Ważne informacje, co trzeba wiedzieć o spawarkach inwertorowych

Spawarki inwertorowe zdobywają coraz więcej zwolenników i powoli wypierają z rynku tradycyjne rozwiązania. Coraz częściej producenci odchodzą od dotychczasowych źródeł transformatorowych. Starsze rozwiązania zastępowane są przeważnie właśnie urządzeniami inwertorowymi.

Spawarka inwertorowa jest to zazwyczaj sprzęt niewielkich rozmiarów, jest także stosunkowo lekki. Jest to jedna z podstawowych różnic między nimi, a spawarkami konwencjonalnymi, które są zdecydowanie większe i cięższe. Spawarka inwertorowa zachowuje parametry przy bardziej poręcznej i wygodniej formie. Sprawia to, że spawarki inwertorowe są wygodniejsze i umożliwiają łatwe manewrowanie i zmiany pozycji przy pracy.

Produkowanie nowoczesnego sprzętu o znacznie mniejszych rozmiarach jest możliwe dzięki zwiększonej częstotliwości. Ta cecha sprawia, że spawarka inwertorowa jest wygodna w użyciu. Pamiętać jednak należy, że zasada działania spawarki inwertorowej jest bardziej skomplikowana, a przetwarzanie w niej energii elektrycznej odbywa się w kilku etapach.

Jak działa spawarka inwertorowa

Inwerter, który znajduje się w spawarce działa na częstotliwościach ponad akustycznych. Proces spawania odbywa się na prostej zasadzie - prąd wytwarzany przez sieć jest prostowany przez prostownik a następnie filtrowany. Po tych procesach prąd jest gotowy do tego, aby zasilać spawarkę inwersyjną. W przetwornicy prąd stały zostaje przekształcony na prąd zmienny, który następnie ponownie jest prostowany. To co odróżnia spawarki starszego typu od sprzętu jakim jest spawarka inwertorowa to inne źródło energii. Tradycyjny, duży transformator został zastąpiony przez mniejszy transformatorek, o takich samych możliwościach.

Wieloetapowość przetwarzania zwiększa możliwości spawarki inwertorowej. Zanim prąd elektryczny dotrze do uchwytu spawalniczego, jest wielokrotnie przekształcany. W zależności od potrzeb powstaje prąd stały lub zmienny. W wyniku przemian możliwe jest powstanie prądu stałego i przemiennego. Dzięki temu spawarka inwertorowa może być wykorzystana na przykład do łączenia aluminium metodą AC TIG. Spawarka inwertorowa umożliwia także łączenie ze sobą cienkich materiałów. Jest to jedna z ważnych cech spawarki inwertorowej, pozwala na spawanie niemal wszystkich metali, takich jak: stal, żeliwo czy wspomniane już aluminium.

Etapy przekształcania prądu w spawarkach inwertorowych

Przetwarzanie energii elektrycznej w spawarce inwertorowej odbywa się w kilku etapach. Pierwszym z nich jest prostowanie oraz filtrowanie napięcia przemiennego prądu pobieranego bezpośrednio z sieci. Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie działania inwertora, który jest najważniejszym elementem składowym źródła zasilającego w spawarce inwertorowej.

Inwertor zamienia ponownie wyprostowany prąd w prąd przemienny. W tym procesie prąd zmienny ma większą częstotliwość. Jest to najważniejsza przemiana, jaka zachodzi podczas działania spawarki. Dzięki tej przemianie możliwe jest określenie parametrów i częstotliwości pracy jaką będzie miała spawarka inwertorowa.

Kolejnym etapem jest skierowanie napięcia wziętego z inwertora wprost do transformatora. W tym miejscu napięcie zostaje obniżone do poziomu nadającego się do zajarzenia łuku. Transformatory w spawarkach inwertorowych mają równocześnie za zadanie pełnienie funkcji składnika separującego obwód spawania od sieci zasilającej. Dzieje się to podczas procesu odbywającego się po wtórnej stronie transformatora, gdzie prąd elektryczny na powrót podlega prostowaniu. W tym miejscu, po przejęciu napięcia przez dławik staje się ponownie możliwy do wyzwalania łuku elektrycznego.

Zalety i wady spawarki inwertorowej

Poza wygodą i poręcznością spawarki inwertorowej ma ona także inne zalety. Wskazać należy, że w porównaniu do spawarki starszego typu, spawarka inwertorowa ma możliwość dokładnego ustalenia prądu spawania. W przypadku tradycyjnych spawarek wartości można było ustalać co około 10-20A, więc niezbyt dokładnie. W urządzeniach inwertorowych istnieje możliwość ustalenia prądu z dużo większą dokładnością do 1A. Dodatkowo istnieje możliwość wspomagania rozlewania łuku poprzez indukcyjność.

Koniecznie należy zwracać uwagę, aby podczas spawania nie spowodować uszkodzeń zewnętrznych, spawarka inwertorowa jest dosyć delikatnym urządzeniem. Niemniej sprzęt ten nie jest podatny na usterki i cechuje go długa żywotność. Niemniej, w przypadku awarii należy skorzystać ze specjalistycznego serwisu.

Spawarka inwertorowa jest urządzeniem energooszczędnym - zużywa niewiele prądu. Działa przy tradycyjnym źródle prądu - 230V, ale także w sieci jednofazowej. Niski pobór mocy to duża zaleta przy pracy ze spawarką.

Wygoda użytkowania, możliwość dokładnej regulacji i duży zakres prądu to zdecydowane zalety spawarki inwertorowej, które przeważają nad takimi wadami jak wysoka cena spawarki.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.