Kartuzy. Uczcili 99. rocznicę Powrotu Kaszub do Polski

piątek, 8 lutego 2019 r., 13:29
fot. MD-Z

Uroczystą mszą św. oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej uczczono w Kartuzach 99. rocznicę przyłączenia ziem kaszubskich do Polski. W obchodach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych oraz szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, a także członkowie Związku Piłsudczyków oraz organizacji działających na terenie powiatu.

Minęło dokładnie 99 lat od momentu, gdy 8 lutego 1920 roku, do Kartuz wkroczyły wojska generała Hallera. Kaszuby wówczas zostały włączone do niepodległej od 1918 roku Polski. Naszą Małą Ojczyznę przywrócono Polsce na mocy traktatu wersalskiego. Walczyli o to wybitni kaszubscy działacze - Antoni Abraham z Północnych Kaszub i Tomasz Rogala z Kaszub Południowych, którzy udali się na konferencję pokojową do Paryża.

Obchody upamiętnienia powrotu Kaszub do Macierzy rozpoczęto uroczystą mszą św. w kościele św. Kazimierza. Po niej poczty sztandarowe, delegacje, uczestnicy obchodów przemaszerowali z orkiestrą strażacką na czele pod pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej.

- Dzisiejsze spotkanie przypomina nam, że Kartuzy i Kaszuby 99 lat temu wróciły do Macierzy. To wtedy w sobotę w samo południe Błękitna Armia wkroczyła od strony od Ręboszewa do Kartuz niosąc upragnioną wolność. Warto podkreślić, że to dzięki uporowi Kaszubów, którzy walczyli w wersalu o to, by Kaszuby zostały włączone do Polski, Polska uzyskała dostęp do morza - podkreślał burmistrz Mieczysław Gołuński.

Burmistrz zaznaczył, że obchody są jednocześnie inauguracją cyklu przygotowań do przyszłorocznej 100. rocznicy powrotu Kaszub do Macierzy.

- Wtedy to dużymi uroczystościami chcemy uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości. Polska świętowała rok temu, by będziemy za rok. Przychodzimy pod pomnik Matki Boskiej Królowej Polski, bo tu zawsze oddajemy swoją wdzięczność wszystkim tym, którzy oddali życie i walczyli o wolną Polskę. Przychodzimy tu w tę 99 rocznicę, przypomnieć i podziękować za ofiarę życia, jaką nasi przodkowie ponieśli dla wolnej ojczyzny - mówił burmistrz.

Głos zabrał też Tomasz Koncent, przewodniczący kartuskiego oddziału związku Piłsudczyków.

- Marszałek Józef Piłsudski powiedział: "Swoją historię napiszcie sami, inaczej napiszą ją za was inni i źle". Po raz kolejny w ten piękny sposób chcemy dać świadectwo wydarzeniom, które miały miejsce 99 lat temu. Warto dodać, że na tej ziemi bohaterem tamtych czasów jest gen. Józef Haller i wszyscy jako, również jako piłsudczycy możemy powiedzieć, że w tym czasie jesteśmy też hallerczykami. Podkreślę, że to generał Józef Dowbor-Muśnicki, bohaterski dowódca powstania wielkopolskiego spodziewał się, że to on na czele wojsk polskich wkroczy na Pomorze, ale na osobisty rozkaz marszałka Piłsudskiego to generał Haller wkroczył na te ziemie. To ważny moment i radosny, cieszę się, że z tej okazji przybyło tu tyle osób i młodzieży - mówił Tomasz Kocent.

Na uroczystość przybyli też Adam i Roman Rozwadowscy, wnukowie mjra Leona Kowalskiego, dowódcy 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. J. Piłsudskiego. Piłsudczycy 11 listopada ubiegłego roku odznaczyli Leona Kowalskiego pośmiertnie Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków RP. Odznaczenie pozostawało w depozycie Muzeum Kaszubskiego. Podczas obchodów przekazano je wnuków majora.

- W imieniu naszego dziadka za to zaszczytne wyróżnienie. W związku z tym, że poniósł olbrzymie zasługi dla ziemi kartuskiej, chcielibyśmy to odznaczenie w muzeum kaszubskiego, którego zresztą był twórcą z tego co wiemy. To najlepsze miejsce, by je tam pozostawić - zaznaczyli potomkowie Leona Kowalskiego.

Podczas uroczystości dokonano też odsłonięcia Ławki Niepodległości.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.