Kartuzy. Ławka Niepodległości doczekała się uroczystego uruchomienia

niedziela, 10 lutego 2019 r., 09:29
fot. MD-Z

Podczas piątkowych obchodów 99. rocznicy powrotu Kaszub do Macierzy, po raz pierwszy uruchomiono Ławkę Niepodległości, która stanęła w parku im. 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ławka powstała dzięki dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Oficjalnego uruchomienia ławki dokonał burmistrz Mieczysław Gołuński.

- Takich ławek z programu Ministerstwa Obrony Narodowej jest w Polsce 143. Napisaliśmy projekt i otrzymaliśmy dofinansowanie. Z pewnością znaczenie miało to, że w pobliżu powstanie niebawem pomnik marszałka Piłsudskiego. Można sobie tu usiąść i porozmawiać o historii. Warto tu przyjść usiąść, posłuchać słów marszałka. Niech ta ławka służy. Mam nadzieję, że zawsze będzie wyglądała w ten sposób i będzie szanowana, bo to historia naszej Małej Ojczyzny i Polski - mówił Mieczysław Gołuński.

Ławka powstała dzięki dotacji z MON, przy udziale środków z budżetu gminy.

- To nowoczesny sposób upamiętnienia historii i tradycji polskiej niepodległości. Tworząc program kierowaliśmy się przede wszystkim poczuciem, że żyjemy w XXI wieku, a pomniki muszą to odzwierciedlać. Ławki Niepodległości to projekt upamiętniający polską państwowość, ale także posiadający walory edukacyjne oraz praktyczne - czytamy na stronie MON.

Ławkę zaprojektowała Marta Rosiak. Jak informuje MON, jurorzy nagrodzili jasność przekazu związanego z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, a także rozwiązania ułatwiające użytkownikom dostęp do multimediów.

- Forma i kolor ławki nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo "Niepodległa". Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają - wyjaśniała twórczyni przekazu.

Ławka ma charakter multimedialny. Uruchamiając ją można wysłuhcać fragmentu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego - Marsz I Brygady oraz fragment Depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z 16 listopada 1918 r.

Ławka ma Wi-Fi, oraz ładowarkę USB, która razem z przyciskami ukryta jest w siedzisku z nierdzewnej, perforowanej blachy. Obiekt jest podświetlany ledowo.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.