Rozpoczęły się ferie, policjanci radzą, jak spędzić je bezpiecznie

poniedziałek, 11 lutego 2019 r., 12:03
fot. internet/www.pixabay.com

W piątek rozpoczęły się ferie zimowe. Dla uczniów to czas wypoczynku i zabawy. Policjanci jednak przypominają, by nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, tak by po dwóch tygodniach wakacji, dzieci i młodzież wrócili do szkół cali i zdrowi.

Podczas ferii zimowych kartuscy policjanci przykładają szczególną uwagę do zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży spędzającym ferie zarówno w miejscu zamieszkania, jak i na półkoloniach i innych formach wypoczynku zorganizowanego. Mundurowi corocznie prowadzą działania zwiększające bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Funkcjonariusze z myślą o tegorocznych feriach odbywali spotkania w szkołach, przygotowali też zbiór porad dotyczących bezpieczeństwa.

Mundurowi apelują, by nie bawić się na zamarzniętych stawach, jeziorach, rzekach i innych zbiornikach wodnych.

- Jeśli znajdziesz się w sytuacji, gdy lód zaczyna pękać, połóż się na nim - to rozłoży Twój ciężar, a jeśli chcesz pomóc poszkodowanemu, pod którym załamał się lód posłuż się (jeżeli jest taka możliwość) drabiną, deską, a jemu podaj długi przedmiot - szalik, gałąź czy linę - radzą mundurowi.

Aura nie sprzyja obecnie zimowym zabawom, jednak niewykluczone, że zima jeszcze zawita na Kaszuby i będzie okazja do zabawy na śniegu. Policjanci przestrzegają, by podczas zabawy na śniegu, nie obrzucać śnieżkami jadących samochodów - może to spowodować wypadek. Należy też pamiętać, by w trakcie zabawy śnieżkami nie umieszczać w nich twardych rzeczy takich jak kamienie czy lód, bo można wyrządzić komuś krzywdę. Poruszając się w pobliżu drogi trzeba zachować szczególną ostrożność, gdyż zimą droga hamowania pojazdów jest znacznie dłuższa. Nie należy też brać udziału w kuligach samochodowych - to bardzo niebezpieczne.

Mundurowi apelują do rodziców, by wysyłając dziecko na zorganizowany wypoczynek czy półkolonie, upewnić się, że będzie miało właściwą opiekę i zapewnione bezpieczeństwo.

Zawsze i w każdej sytuacji postaraj się być dla dzieci wzorem prawidłowego zachowania. Ucz dziecko by podczas Twojej nieobecności w domu nikomu nie otwierało drzwi. Bezwzględnie zakazuj dzieciom przyjmowania od osób obcych jakichkolwiek prezentów czy słodyczy.Zwracaj uwagę na to z kim Twoje dziecko przebywa podczas zabawy poza domem.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.