"Cudze chwalicie, swego nie znacie". VIII konkurs o historii Żukowa

poniedziałek, 11 lutego 2019 r., 14:42
fot. Longina Templin

Po raz VIII odbył się Powiatowy Konkurs "Historia Żukowa i okolic" im. Antoniego Grzędzickiego pod hasłem: "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Konkurs jest dwuetapowy. Pierwsza część jest plastyczna, a druga obejmuje wiedzę o mieście i okolicy. W tegorocznej edycji wzięło udział 47 uczniów z żukowskiej gminy oraz ze Szkoły Podstawowej w Czeczewie. Najwięcej punktów zdobyła Szkoła Podstawowa nr 1 w Żukowie.

Konkurs plastyczny odbył się pod hasłem "Zabytki Żukowa". W sobotnie przedpołudnie przeprowadzono drugi etap obejmujący wiedzę o Żukowie pod hasłem "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Organizatorzy przygotowali kilkadziesiąt pytań, a wśród nich były takie jak: Kto ufundował klasztor w Żukowie, w którym wieku powstał kościół św. Jana w Żukowie, przez ile lat Żukowo znajdowało się pod zaborem pruskim, podaj kolory nici w hafcie szkoły żukowskiej.

- Pierwszy konkurs gminny przeprowadziliśmy w 2005 roku. Wraz z Ireneuszem Laskowskim jesteśmy pomysłodawcami tego wydarzenia. Kiedy obchodziliśmy 800-lecie Żukowa, postanowiliśmy konkurs rozszerzyć i odtąd odbywa się on na szczeblu powiatowym. Dotarliśmy więc do 15-lecia naszej imprezy. Cieszę się, że ona ciągle trwa. Zmieniały się władze samorządowe, a konkurs nadal istnieje. W przyszłym roku zamierzamy część plastyczną poszerzyć o zabytki gminy Żukowo. Chciałabym też, aby do kolejnych edycji zgłaszało się więcej szkół - powiedziała Krystyna Rogalewska, sprawująca pieczę nad całym przebiegiem konkursu.

- W tym roku jesteśmy bardzo mile zaskoczeni tym, że najstarsza grupa, czyli klasy VII i VIII były świetnie przygotowane do testów. Tym razem najsłabiej wypadła grupa najmłodsza, czyli klasy III i IV. Być może to efekt tego, że dla tych dzieci to premierowy udział w konkursie. Ważny jest też aspekt, że nauczyciele, którzy przygotowują do konkursu muszą o uczestników zadbać i mobilizować. Od tego zależą późniejsze wyniki - dodała.

Komisja w składzie: Dorota Goszka - Stoltmann, Bogumiła Bundt, Hanna Gruba i Grażyna Glienke przyznała następujące miejsca w konkursie plastycznym:

Kategoria klasy III - IV
1. miejsce Anna Szyłejko SP Czeczewo
1. miejsce Ksawery Rzepka SP nr 1 Żukowo
1. miejsce Kacper Tondytko SP Pępowo
2. miejsce Maciej Bednarczyk SP nr 1 Żukowo
2. miejsce Zuzanna Drewa SP Skrzeszewo
3. miejsce Kinga Olech SP nr1 Żukowo
3. miejsce Marta Sokołowska SP Borkowo

Wyróżnienie Róża Siebert SP Borkowo

Kategoria klasy V - VI
1. miejsce Julia Cirocka SP nr 1 Żukowo
1. miejsce Zuzanna Czaja SP nr 1 Żukowo
2. miejsce Antonina Kuchta SP nr1 Żukowo

Kategoria klasy VII - VIII i gimnazjum
1. miejsce Przemysław Zabrocki kl. III gimnazjum w Czeczewie
1. miejsce Natalia Wansel SP Skrzeszewo
1. miejsce Natalia Tondytko SP Pępowo
2. miejsce Szymon Czaja SP Skrzeszewo
3. miejsce Kamila Węsiora SP Pępowo
3 miejsce Nina Litwinowicz PSP Żukowo

Komisja w składzie: Krystyna Rogalewska, Helena Hinz, Aleksandra Kreft, Zyta Formela, Maria Byczkowska i Józef Belgrau przyznała następujące miejsca w konkursie "Historia Żukowa i okolic":

Kategoria klasy III - IV
1. miejsce Natalia Nowakowska SP Skrzeszewo
2. miejsce Anna Szyłejko SP Czeczewo
3. miejsce Oliwia Kilczewska SP Skrzeszewo

Wyróżnienia: Agata Holk SP Czeczewo, Weronika Knapik SP Czeczewo

Kategoria klasy V - VI
1. miejsce Julia Wenzeł SP nr 1 Żukowo
1. miejsce Marta Mejer SP nr 1 Żukowo
2. miejsce Anna Treder SP nr 1 Żukowo
2. miejsce Jakub Zieliński SP Skrzeszewo
3. miejsce Maciej Halman SP Skrzeszewo
3. miejsce Natalia Markuszewska SP Skrzeszewo

Wyróżnienie: Jakub Bysewski SP Czeczewo

Kategoria klasy VII - VIII i gimnazjum
1. miejsce Aleksandra Dosz SP Pępowo
1. miejsce Wiktoria Jank SP Pępowo
2. miejsce Jagoda Mielczarek SP Skrzeszewo
2. miejsce Jakub Michniak SP Skrzeszewo
3. miejsce Klaudia Szlas SP Czeczewo
3. miejsce Oliwia Elgert SP Skrzeszewo
3. miejsce Paweł Krefta SP Pępowo

Do konkursu uczniów przygotowali następujący nauczyciele: Aleksandra Kreft, Helena Hinz, Zyta Formela, Grażyna Glienke i Maria Byczkowska. Nagrody ufundował żukowski samorząd oraz żukowski oddział ZKP.

Organizatorami konkursu byli: Szkoła Podstawowa im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie i oddział Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Żukowie.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.