Kaszuby. Pogoda w ferie niestety w kratkę

wtorek, 12 lutego 2019 r., 12:04
fot. internet/pixabay

W województwie pomorskim trwają ferie. To doskonały czas na aktywny wypoczynek. Niestety tegoroczna aura temu nie sprzyja. Zapytałem Edmunda Ulenberga ze Stacji Limnologicznej w Borucinie, jaka pogoda czeka nas w najbliższych dniach.

Trwają ferie zimowe. Zazwyczaj to okres sprzyjający aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu i różnego typu sportom zimowym. Niestety w tym roku pogoda nie rozpieszcza. Postanowiliśmy sprawdzić czy aura w najbliższych dniach ulegnie poprawie.

- Na całym pojezierzu Kaszubskim pogoda będzie bardzo podobna. W najbliższych dwóch, trzech tygodniach nie spodziewajmy się opadów śniegu i gradu, będą to raczej deszcze ze śniegiem i deszcz. Na ogół na zewnątrz będzie bardzo szaro i ponuro - opowiada Edmund Ulenberg.

Ciężko zapowiedzieć pogodę na najbliższy tydzień, będzie bardzo zmienna. Możemy spodziewać się słonecznych dni, ale także różnorodnej temperatury i opadów atmosferycznych. Na początku przyszłego tygodnia temperatura będzie wahać się w granicach od -2 do +2 stopni Celsjusza, ale pojawi się również bardzo wysoki spadek ciśnienia, a także będzie wiało, przez co temperatura odczuwalna będzie znacznie niższa.

- Mimo tego, że luty jest kojarzony z porą zimową w tym roku będzie on wyglądał nieco inaczej. Za oknami będziemy mogli oglądać typową jesienną pogodę. Nie nastawiajmy się na dłuższe wypady, bo wszystko może zmienić się z minuty na minutę. Zimy właściwie już nie będzie, słońca niestety również - informuje pracownik Stacji Limnologicznej w Borucinie.

W kolejnych dniach pogoda nieco się poprawi. Z końcem lutego i początkiem marca odnotujemy na termometrach temperaturę w granicach od +5 do +6 stopni. Będzie jednak wietrznie. Mimo małych zawirowań, pogoda będzie już sprzyjać aktywnemu wypoczynkowi. Warto ubrać się nieco cieplej i wybrać się do lasu, gdzie już niedługo będzie można zauważyć pierwsze oznaki wiosny, która miejmy nadzieję zawita do nas jak najszybciej.

Astronomiczna wiosna rozpoczyna się 20 marca, natomiast kalendarzowa 21. Jednak symptomów nadchodzącego ocieplenia jak dotąd nie było za wiele.

- Mimo, że zima nie należała do najciekawszych, wiosny możemy spodziewać się dużo szybciej, niż jest to w kalendarzu. Tak, jak luty jest wilgotny, ponury i nieprzyjemny, to wraz z połową marca nadejdzie ocieplenie i wyjdzie słońce, także musimy być cierpliwi - dodaje Edmund Ulenberg.

W ramach przypomnienia sprawdziliśmy dane Stacji Limnologicznej w Borucinie, w 2013 roku w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, na Kaszubach był trzynastostopniowy mróz. Zaledwie rok później, w 2014 roku, stacja odnotowała temperaturę 19 stopni. Tegoroczny marzec będzie na szczęście trochę pogodniejszy.

Dominik Ropela

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.