Ks. Arkadiusz Okroj mianowany biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej

wtorek, 12 lutego 2019 r., 12:31
fot. internet/www.parafiakielpino.pl

Ks. prałat dr Arkadiusz Okroj, proboszcz parafii w Kiełpinie, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej.

We wtorek biskup Ryszard Kasyna poinformował, że Ojciec Święty Franciszek nominował ks. Arkadiusza Okroja na stanowisko Biskupa Pomocniczego Diecezji Pelplińskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Cufruta. Kapłan przez ostatnie dziewięć lat pełnił posługę jako proboszcz parafii pw. Michała Archanioła w Kiełpinie.

Urodził się 27 maja 1967 r. Jego rodzinną miejscowością jest Chmielno. Tam kończył szkołę podstawową. Potem kształcił się w klasie o profilu matematyczno-fizycznym w I Liceum Ogólnokształcącym w Kartuzach. Po maturze podjął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. W 1992 roku przyjął świecenia kapłańskie.

Posługę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia w Drzycimiu.Po pięciu latach został przeniesiony do parafii p.w. św. Józefa w Wygodzie Łączyńskiej. Następnie podjął studia z teologii duchowości na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Po ich ukończeniu pracował w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie jako ojciec duchowny i wykładowca. Opiekował się również wieloma wspólnotami i grupami kleryckimi. W diecezji pełni funkcję moderatora formacji kapłańskiej. Jest też przewodniczącym podkomisji KEP ds. Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego. Od 1 lipca 2010 roku na mocy dekretu JE Księdza Biskupa Jana Bernarda Szlagi pełnił funkcję proboszcza parafii p.w. św. Michała Archanioła w Kiełpinie.

12 lutego papież Franciszek ogłosił decyzję o nominacji proboszcza na biskupa pomocniczego.

- To czas podziękowań Panu Bogu, który wybiera i powołuje każdego z nas do życia i pełnienia pewnych zadań i funkcji. To również czas dziękczynienia wobec rodziców księdza nominata Arkadiusza, świętej pamięci taty, zmarłego przed piętnastu laty i mamy oraz jego rodzeństwa. Dziękujemy papieżowi Franciszkowi za tą decyzję i wybór. Ufamy i wierzymy, że ten czas posługi nominata Arkadiusza będzie owocny zarówno dla niego, jak i w ramach życia naszej diecezji - mówił ks. bp Ryszard Kasyna po ogłoszeniu nominacji.

- To nowa misja, oczywiście towarzyszy temu ogromne poczucie odpowiedzialności i świadomość własnych ograniczeń. Ale powiedzmy sobie szczerze: "każdy je ma", pociechę znajdujemy w Piśmie Świętym. Jestem świadomy tego, że bardzo potrzebuję tej mocy z wysoka, waszej życzliwości i modlitwy. To wszystko rodzi wdzięczność, tak, jak ksiądz biskup wspomniał przede wszystkim Panu Bogu. On ma swoją strategię i lubi się posługiwać w realizowaniu swoich planów tym, co słabe, więc jemu dziękuję za to, że chce się moją słabością i innymi darami, które od niego otrzymuję, posługiwać. Księdzu biskupowi Ryszardowi dziękuję bardzo za postawę otwarcia, serdeczności i za wzór umiłowania kościoła diecezjalnego - mówił ksiądz nominat.

- Co mogę obiecać księdzu biskupowi Ryszardowi? Zostałem biskupem pomocniczym, moją pracą będzie więc pomaganie w realizacji wizji. To wielki przywilej, że mamy księdza biskupa, który ma konkretną wizję odnowienia diecezji. Dotyczy to nie tylko spraw materialnych, ale przede wszystkim spraw duchowych, środków rekolekcyjnych, które mają promieniować na całą diecezję oraz myślenie strategiczne, by parafię po parafii odnawiać, nie na siłę, ale w sposób taki, by pociągać innych do Chrystusa - podkreślił ks. Arkadiusz Okroj.

Święcenia biskupie odbędą się 2 marca o godz. 11 w Bazylice Katedralnej w Pelplinie.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.