Czytelnictwo w żukowskiej gminie ma się dobrze

wtorek, 12 lutego 2019 r., 20:52
fot. Longina Templin

Biblioteka Samorządowa w Żukowie oprócz głównej placówki w mieście ma jeszcze cztery filie - w Chwaszczynie, Baninie, Leźnie i Niestępowie. Dysponują one prawie 43 tys. woluminów. W minionym roku zarejestrowano 2844 aktywnych czytelników, to o 343 więcej niż w roku 2017. Nowych książek w 2018 roku przybyło 2138. Ta statystyka pozwala na stwierdzenie, że czytelnictwo w żukowskiej gminie ma się dobrze.

W 2018 roku wypożyczono książki 38 708 razy, a w 2017 roku o 1255 mniej. Oznacza to, że łącznie około 100 książek dziennie w każdej z placówek trafiło do czytelników. Najliczniejszą grupę tworzą osoby pomiędzy 25 a 44 rokiem życia, to 717 czytelników. Młodzieży i studentów jest 1143, a osób pracujących 965.

- Co było powodem, że bibliotece przybyło czytelników? - Dobrze uzupełniony księgozbiór. Poza tym dzieci do lat sześciu bardzo wzmocniły naszą pozycję w przyroście czytelników. Dla nich od roku prowadzimy akcję "Z książką na start" i widać już efekty. Zapisało się do tego projektu 400 dzieci. Akcja ma tak wielkie wzięcie wśród milusińskich, że przedłużyliśmy ją do czerwca br. Będziemy się rozglądali za czymś nowym, równie atrakcyjnym - powiedziała Natalia Langa, dyrektorka Biblioteki Samorządowej w Żukowie.

Bardzo dużym zainteresowaniem czytelników cieszą się, oprócz beletrystyki, książki historyczne, biograficzne, reportaże i geograficzne. Po literaturę popularnonaukową i inną sięgają głównie mężczyźni, a kobiety częściej sięgają po literaturę piękną zagraniczną i polską, jak również książki psychologiczne. Wśród literatury pięknej prym wiodą kryminały i thrillery polskie oraz skandynawskie.

Bibliotekarki nie boją się konkurencji z internetem. Mając wiele nowości, zaskakujących pozycji, kontynuacji czytelniczych są w stanie się obronić. Uważają bowiem, iż odbiorcy książek oczekują czegoś zupełnie innego niż użytkownicy internetu. Ale te dwie sfery wcale nie muszą ze sobą rywalizować. Mogą się wręcz uzupełniać.

Aktualnie trwa modernizacja budynku, w której swoją siedzibę będzie miał żukowski OKiS i biblioteka samorządowa.

- Nie możemy się doczekać. Po pierwsze ze względu na metraż, a po drugie, że będzie to obiekt po całkowitej modernizacji. Za tym na pewno pójdzie ciekawość czytelnicza, więc przyjdą nas odwiedzić i może zostaną z nami dłużej. Więcej miejsca oznacza też możliwość realizowania różnych planów. W tej chwili w naszym ograniczonym metrażu możemy jedynie na zajęcia zaprosić przedszkolaki, aby pokazać im jak wygląda biblioteka i co w niej robimy. I nic więcej. W takiej ciasnocie warsztaty czy szkolenia są nie do przeprowadzenia - spuentowała naszą rozmowę pani dyrektor.

W żukowskiej bibliotece wraz z panią dyrektor Natalią Langą pracują: Zofia Leonarczyk i Katarzyna Choszcz.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.