Jak żywić sportowego rumaka?

wtorek, 12 lutego 2019 r., 23:15
fot. nadesłane

Dziko żyjące konie, podczas wyboru swej codziennej "diety" działają czysto instynktownie. Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że samodzielnie doskonale wiedzą, co jest dla nich i ich zdrowej kondycji najlepsze. Pasąc się rumak spożywa to, co chce, a co z koniem sportowym, który jest regularnie karmiony przez człowieka? Wybór pokarmu, jaki trafić ma do naszego ogiera to wielka odpowiedzialność, bowiem jadłospis galopującego zwierzęcia zdecydowanie powinien być bardziej skrupulatnie dobierany, a wręcz optymalizowany. Biorąc powyższy fakt pod uwagę, niewątpliwie przyda się zaznajomić nieco z profesjonalnymi paszami jak te dostępne na stronie Chrupka.eu, które zawierają wszystko to, co jest naszym rumakom potrzebne.

W zależności od treningu

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób wartościowo żywić konia, a tym bardziej gdy chodzi o zwierzę sportowe. Wszystko uzależnione jest stricte od wysiłku jakiemu poddawany jest rumak, dlatego też nieprzypadkowo na stronie wspomnianego powyżej sklepu Chrupka.eu dostrzec można bogactwo rozlicznych rodzajów pasz. Wybór określonej powinien wiązać się zwłaszcza z pokładami energii spalanej przez czworonoga. Generalnie, zasada jest prosta - im więcej traci koń kalorii, a więc im mocniej jest obciążony fizycznie, tym bardziej specjalistycznego pokarmu potrzebuje. Jego pasza obowiązkowo musi być wówczas pełna cennych witamin i minerałów. W konsekwencji niezwykle istotne okazuje się zwrócenie uwagi na to, jaki ma skład kupowana żywność, którą następnie karmimy wierzchowca. Dla przykładu, ogiery biorące udział w wyścigach opartych na spalaniu szybko, w stosunkowo niewielkim czasie, a więc biegające na niedługich odcinkach krótkimi sprintami są z reguły narażane na ogromny wysiłek skokowy. Taka "przeplatanka" wyskoków plus galopu jest równoznaczna z tym, iż wyżej wspomniana forma zawodów to poddawanie koni nieregularnemu obciążeniu, które jednocześnie wiąże się z bardzo szybką utratą siły rumaka. Do tego dochodzi jeszcze kwestia drastycznych wahań poziomu insuliny oraz stężenia kwasów tłuszczowych, zatem skrupulatne i precyzyjne opracowanie jadłospisu sportowego konia w takiej sytuacji jest nieodzowne. Wierzchowce sportowe powinny mieć fachowo dobraną paszę typu produkty z Chrupka.eu, które nie są przypadkowymi artykułami żywieniowymi dla koni, ale pełnowartościowym pokarmem na ekstremalne wysiłki i gigantyczne niekiedy obciążenia fizyczne zwierząt.

Najważniejsza kwestia

Cały sekret tkwi w tym, by sportowy rumak miał ciągły dostęp do zbilansowanej paszy, optymalnie dostosowanej do jego trybu życia, a więc pozwalającej na powolne uwalnianie energii, co natomiast przekłada się na bezproblemowe przyswajanie wszystkiego, co w żywności zawarte. Pamiętajmy, że jedzenie sportowego ogiera to niekoniecznie tylko kukurydza bądź owies, a więc pasza obfitująca w klasyczne węglowodany, a jeśli już to w połączenie tych ingredientów z cennymi włóknami i pełnymi właściwości zdrowotnych tłuszczami.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.