Tuchom. Zainstalowali siłownię pod chmurką i wysprzątali najbliższy teren

niedziela, 17 lutego 2019 r., 17:36
fot. Longina Templin

Spełniły się marzenia dzieci z tuchomskiego sołectwa. Niedawno powstał tam plac zabaw. Pomyślano też o dorosłych. W sobotnie popołudnie "wyrosła" siłownia pod chmurką. Zestaw urządzeń zainstalowali mieszkańcy w czynie społecznym. Ponadto uporządkowano teren, który szpeciły krzewy i walające się gałęzie. Powstało też palenisko z kamieni polnych.

Sobotnie spotkanie składało się z kilu pomysłów. Oprócz zainstalowania wyposażenia siłowni, zaplanowano sprzątanie terenu. Dzięki temu lepiej widać jezioro i rzekę. Przygotowano też palenisko z kamieni polnych, które będzie służyło mieszkańcom w czasie towarzyskich spotkań, na przykład podczas sobótek.

- Bardzo mnie cieszy, że do wspólnej społecznej pracy zaangażowało się ponad 30 osób, które chcą się integrować. Przyszło wiele osób nowych w naszym sołectwie, nawet ja wszystkich nie znam. To dla mnie zaskoczenie, a jednocześnie jest to budujące - powiedziała Barbara Klawikowska, przewodnicząca KGW w Tuchomiu.

- Okazuje się, że udało się zmobilizować sporo osób, zamieszczając post na Facebooku o dzisiejszym wydarzeniu. Odpowiedzieli i tubylcy, i ci, którzy mieszkają w Tuchomiu od niedawna. Duża w tym zasługa pani Basi Klawikowskiej, przewodniczącej naszego KGW. Ma dar przyciągania ludzi i ma duszę społecznika - stwierdziła Iwona Gołębiewska.

- O dzisiejszych pracach dowiedzieliśmy z mężem z Facebooka. Mamy córeczkę, a druga jest w drodze, to zależy nam na tym, aby miały w przyszłości gdzie się pobawić. Mieszkamy tu kilka lat i utożsamiamy się z tym miejscem. Zależy nam, aby było ono przyjazne dla ludzi - powiedziała Katarzyna Zubowicz.

- Nasz projekt polegał na tym, że napisaliśmy jako wnioskodawca (KGW) kilkanaście projektów do różnych instytucji i fundacji z prośbą o sfinansowanie placu zabaw. Odezwało się PZU, które prowadzi akcję Pomoc To Moc. Dostaliśmy dofinansowanie za co kupiliśmy urządzenia siłowni zewnętrznej. Starczyło jeszcze na urządzenia na placu zabaw - m. in. duży domek drewniany z trapem wejściowym, zjeżdżalnię i bujak na sprężynie - wyjaśniała Iwona Gołębiewska, członkini KGW, która przygotowała projekt tego przedsięwzięcia.

Siłownia składa się z następujących urządzeń: wahadło, biegacz, twister, wyciąg górny pojedynczy, orbitrek wolnostojący, odwodziciel, steper, bujak na sprężynie i wiele innych. Co ważne jest również kosz dla niepełnosprawnych. Użytkownicy będą mieli w czym wybierać.

Całe przedsięwzięcie odbywało się pod pieczą KGW, radnego Tadeusza Klawikowskiego oraz Rady Soleckiej na czele z sołtysem Zbigniewem Lidzbarskim.

Z tego co zrobiono będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy, od najstarszych po najmłodszych.

Po zakończonych sobotnich pracach członkinie KGW częstowały ciepłym posiłkiem i smakołykami.

Uroczyste otwarcie placu zabaw i siłowni pod chmurką odbędzie się w maju.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.