Ruszyły prace przy budowie "kartuskiego bajpasa" na linii kolejowej nr 234

poniedziałek, 18 lutego 2019 r., 12:33
fot. internet/Facebook/PKM

W poniedziałek, 18 lutego rozpoczęto prace przygotowawcze do rewitalizacji odcinka dawnej linii nr 234. Będzie to niezwykle istotna inwestycja związana z utrzymaniem połączenia kolejowego Kaszub z Trójmiastem. Odcinek będzie pełnił funkcję tzw. "kartuskiego bajpasa" w czasie modernizacji trasy Gdynia-Kościerzyna.

- Dzisiaj rozpoczęliśmy prace przygotowawcze na realizowanym przez PKM SA odcinku tzw. bajpasa kartuskiego. Na odcinek dawnej linii nr 234 pomiędzy Karczemkami a Kokoszkami weszła wynajęta przez PKM SA firma, aby oczyścić ten teren z samosiejek kolidujących z przebiegiem planowanej tu linii kolejowej i przygotować w ten sposób stary nasyp kolejowy do przyszłej inwestycji - poinformowano na Facebooku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Przypomnijmy, że planowana na wiosnę 2020 roku modernizacja odcinka Gdynia-Kościerzyna będzie wiązała się z koniecznością wstrzymania ruchu na odcinku PKM z Gdańska Osowy do Kościerzyny. Utrudnienia mogą potrwać nawet trzy lata. Istniało ryzyko, że Kaszuby na ten okres zostaną bez połączenia kolejowego z Trójmiastem. Problem ma rozwiązać przywrócenie ruchu na odcinku dawnej "kolei kokoszkowskiej" - na trasie Gdańsk Kokoszki - Stara Piła - Żukowo Zachodnie - Glincz - Kartuzy/Somonino. Zmodernizowana linia będzie funkcjonować jako linia objazdowa dla modernizowanej w latach 2020-2023 linii 201 na odcinku Gdynia - Kościerzyna.

Inwestycja zostanie zrealizowana dzięki współpracy PKP PLK z samorządem województwa pomorskiego. PKP zmodernizuje liczącą 15 km trasę z Kokoszek do Glincza, która obecnie służy pociągom towarowym, natomiast urząd marszałkowski podejmie się sfinansowania i odbudowy liczącego 1,5 km toru ze stacji Gdańsk Kiełpinek do Kokoszek.

W lutym urząd marszałkowki planuje ogłosić przetarg na opracowanie minimum dwuwariantowej koncepcji "Rewitalizacji fragmentu linii kolejowej nr 234 z budową przystanku Gdańsk Karczemki wraz z budową infrastruktury towarzyszącej".

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.