Powiat wesprze renowację zabytków sakralnych

sobota, 23 lutego 2019 r., 19:09
fot. archiwum

Kwotą 130 tysięcy złotych samorząd powiatu kartuskiego planuje wesprzeć renowację świątyń w trzech miejscowościach. Na piątkowej sesji radni podjęli uchwałę w sprawie przyznania dotacji na prace restauratorskie i konserwatorskie w kościołach w Mirachowie, Żukowie i Kartuzach.

Rada powiatu kartuskiego podczas piątkowych obrad postanowiła przeznaczyć 130.000 zł na dotacje celowe na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy świątyniach wpisanych do rejestru zabytków.

Poprzez dotowanie tego typu inicjatyw samorząd powiatu wspomaga posiadaczy obiektów zabytkowych w dążeniu do poprawy stanu technicznego i podniesienia wartości zabytkowych dziedzictwa kulturowego regionu. Do starostwa wpłynęły trzy wnioski o przyznanie wsparcia na łączną kwotę 133.000 tysięcy złotych.

Samorząd zdecydował się udzielić pomocy w kwocie o trzy tysiące niższej. Podczas rozpatrywania wniosków zwracano uwagę na takie aspekty jak walory zabytkowe i artystyczne obiektu, znaczenie prac dla stanu zabytku i wizerunku powiatu.

Kwotą 38.000 zł powiat planuje wesprzeć kościół pw. Św. Jana Chrzciciela w Mirachowie. Pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na wymianę podłogi, częściową wymianę stopni na chór z brakującymi częściami balustrady , renowację belek podtrzymujących chór z uzupełnieniem dwóch brakujących słupów w świątyni.

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie otrzyma 59.000 zł na prace konserwatorskie i restauratorskie przy dwóch ołtarzach - św. Rodziny i św. Barbary w kościele pw. Jana Chrzciciela w Żukowie.

Powiat przekaże też dotację w wysokości 33.000 zł na prace konserwatorskie i restauratorskie obrazu Św. Augustyn w kartuskiej Kolegiacie.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.