Kartuska Jedynka prowadzi nabory do klas dwujęzycznej i usportowionej

wtorek, 26 lutego 2019 r., 13:10
fot. nadesłane

Szkoła podstawowa nr 1 w Kartuzach poszerza swoją ofertę edukacyjną dla najmłodszych uczniów - od przyszłego roku szkolnego wprowadza w klasach pierwszych oddział usportowiony. Rodzice zainteresowani zapisaniem swoich dzieci mogą składać deklaracje do 28 lutego. "Jedynka" od dwóch lat z powodzeniem prowadzi także oddziały dwujęzyczne w najstarszych klasach. Nabór do klasy siódmej trwa do 20 marca. W naborach mogą wziąć udział również dzieci spoza gminy Kartuzy.

Od zmian, które po reformie systemu oświaty zaszły w Szkole Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach mijają już dwa lata. Kartuska Jedynka od tego czasu funkcjonuje w dwóch budynkach - przy ul. 3 Maja oraz w filii przy ul. Piłsudskiego. W drugim z obiektów dotychczas kształcili się gimnazjaliści oraz uczniowie klas siódmych i ósmych.

- Nasze wizje zostały zrealizowane w stu procentach. Po pierwsze nasi uczniowie zyskali doskonałą bazę dydaktyczno - sportową. Choć szkoła mieści się w dwóch oddalonych od siebie o kilometr budynkach, to założyliśmy, że można to przekuć w sukces. W jednym, dotychczasowym uczą się dzieci młodsze, a w drugim na Piłsudskiego starsze. Dzięki temu zdecydowanie jest bezpieczniej w jednym i w drugim budynku. Po drugie zyskaliśmy pracownie fizyczną, chemiczną, kolejne językowe. Dysponujemy 2 halami sportowymi i kilkoma specjalistycznymi salami: zapaśniczą, tańca. Jeśli dodać do tego kompleksy boisk wielofunkcyjnych, to daje to możliwości, którymi mało która szkoła dysponuje - podkreśla Dariusz Zelewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach.

Placówka od dwóch lat z powodzeniem prowadzi też oddziały dwujęzyczne. A od nowego roku szkolnego poszerza ofertę o kształcenie w klasach usportowionych.

Klasa dwujęzyczna

Kartuska Jedynka rozpoczęła nabór do klasy siódmej dwujęzycznej. Do szkoły mogą aplikować uczniowie z całego powiatu. Warunkiem przyjęcia do niej jest otrzymanie promocji do klasy VII oraz uzyskanie pozytywnego wyniku sprawdzianu predyspozycji językowych, który planowany jest na 26 marca.

- W klasach dwujęzycznych, oprócz pięciu godzin języka angielskiego, uczniowie będą zdobywać wiedzę z co najmniej dwóch innych przedmiotów prowadzonych również w języku angielskim. Nauczanie dwujęzyczne polega na wykorzystaniu, w trakcie wprowadzania pojęć, dwóch języków. Dzięki temu młodzież ma szansę korzystać z języka obcego w różnych kontekstach, łączyć, przetwarzać i wykorzystywać umiejętności nabyte podczas lekcji języka angielskiego w czasie trwania innych zajęć lekcyjnych - informuje szkoła.

Po ukończeniu nauki w klasie dwujęzycznej z językiem angielskim uczniowie mogą kontynuować naukę w szkołach średnich w oddziałach dwujęzycznych lub w klasach realizujących nauczanie języka angielskiego w zakresie rozszerzonym.

- Klasy dwujęzyczne stały się liderami w szkole jeśli chodzi o wyniki nauczania. Ich średnie oscylują w granicach 4,5 - 5,0. Uczniowie zdobywają tytuły finalistów w licznych konkursach przedmiotowych. Są też liderami działań wolontariackich. Ważne, też że dzięki nim rozkwita współpraca międzynarodowa - podkreśla dyrektor szkoły.

W ubiegłym roku uczniowie Jedynki pojechali do Włoch i Hiszpanii. W tym roku, jesienią nastąpi wymiana z Niemcami i Słowacją. Nauczyciele natomiast mają szansę szkolić się m.in. w Hiszpanii, Szkocji.

Klasy usportowione

Do 28 lutego w Jedynce trwa nabór do klasy pierwszej usportowionej. Jest ona dedykowana uczniom, którzy mają predyspozycje do uprawiania sportu. W tej klasie zajęcia sportowe będzie prowadził nauczyciel wychowania fizycznego, a nie edukacji wczesnoszkolnej. Po trzech latach, na bazie klasy pierwszej, która we wrześniu rozpocznie naukę, powstanie klasa sportowa. Co więcej uczniowie tej klasy będą mogli też trenować w szkółce piłkarskiej, która działa pod szyldem szkoły.

Deklaracje można składać do 28 lutego. 7 marca o godz. 16 w sali gimnastycznej przy ul. 3 Maja odbędzie się test sprawności ogólnej.

- Test będzie przede wszystkim sprawdzać koordynację, zwinność, szybkość. Dla osób, którym nie uda się dostać do klasy usportowionej będzie możliwość zapisu do ogólnodostępnej, a po kolejnym roku i dwóch ponowny test - informuje Dariusz Zelewski.

Wzory deklaracji można pobrać tutaj.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.