Szpitalna apteka zostanie zmodernizowana

środa, 27 lutego 2019 r., 10:39
fot. MD-Z

Szpital powiatowy w Kartuzach przygotowuje się do realizacji kolejnej ważnej inwestycji. W najbliższym czasie go przebudowa przyszpitalnej apteki. W związku z tym na ostatniej sesji rady powiatu kartuskiego podjęto uchwałę w sprawie przekazania na rzecz spółki środków w wysokości miliona złotych.

Samorząd powiatu kartuskiego zdecydował na piątkowej sesji o wniesieniu kolejnych środków do spółki Powiatowego Centrum Zdrowia i podniesieniu jej kapitału o milion złotych. Środki te mają zostać przeznaczone na przebudowę szpitalnej apteki i nadbudowę łącznika. Kosztorysowa wartość tego zadania to około 1,9 mln zł. W ubiegłym roku powiat na ten cel przekazał już 500 tys. zł. Brakująca pozostała kwota zostanie zabezpieczona przez szpital.

- Nie chcieliśmy, by szpital musiał dłużej czekać na ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji. Wiemy, jak dziś wyglądają portfele zamówień firm, dlatego należy uczynić to jak najszybciej. Mamy nadzieję, że uda nam się dokonać modernizacji apteki mieszcząc się w budżecie, który na to zadanie zaplanowano. Ta apteka jest o tyle ważna i potrzebna szpitalowi, że jeżeli jej teraz nie zmodernizujemy, szpital będzie musiał dokonywać zewnętrznych zakupów leków. Apteka przyszpitalna nie działa tak jak zwykła. Służy szpitalowi i jego pacjentom - podkreśla starosta Bogdan Łapa.

Inwestycja jest konieczna, gdyż w obecnym stanie apteka mogłaby funkcjonować maksymalnie do końca roku. Nie spełnia bowiem norm sanitarnych ani farmaceutycznych. Warto przypomnieć, że budynek apteki został w ubiegłym roku poddana termomodernizacji w ramach projektu, który obejmował cały szpital.

- Środki, które pozyskaliśmy na termomodernizację nie mogły zostać przeznaczone na przebudowę obiektu wewnątrz. Teraz walczymy, by zyskać dodatkowe środki na przebudowę - dodaje starosta.

W najbliższych latach kartuski szpital czeka inna olbrzymia inwestycja - warta kilkadziesiąt tysięcy złotych przebudowa bloku operacyjnego.

- Jesteśmy w fazie dyskusji. Mamy nadzieję, że najbliższy miesiąc będzie tym, kiedy wytyczymy jednoznaczny kierunek naszych działań do realizacji tego celu. Jesteśmy po rozmowach z dyrektorem Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego - dodał starosta.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.