Jest petycja ws. budowy ronda w Kiełpinie. Można podpisać on-line

środa, 27 lutego 2019 r., 10:51
fot. archiwum

Stowarzyszenie Mieszkańców Kiełpina podjęło inicjatywę, która ich zdaniem ma w znacznym stopniu wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. Chodzi o budowę ronda na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej (ul. Kartuskiej) z drogą powiatową (ul. Długą) w Kiełpinie. W tym celu zamierzają wystosować petycję do władz wojewódzkich i powiatowych. Obecnie zbierają podpisy. Możesz wesprzeć tę inicjatywę on-line.

Dążenie Stowarzyszenia Mieszkańców Kiełpina do powstania ronda w Kiełpinie to odpowiedź na nieustannie rosnący ruch samochodów osobowych, jak i ciężarowych w obrębie skrzyżowania drogi wojewódzkiej z powiatową w Kiełpinie, co związane jest z bardzo dynamicznym rozwojem i rozrastaniem się okolicznych miejscowości. Jak podnoszą inicjatorzy, nadmierny ruch w tym rejonie jest przyczyną wielu niebezpiecznych sytuacji, w tym licznych wypadków i kolizji - o czym świadczą policyjne i strażackie statystyki.

- W obrębie skrzyżowania znajduje się szkoła oraz dwa przystanki autobusowe, co powoduje także znaczny ruch pieszych. Przejścia dla pieszych są ulokowane w zbyt małej odległości od skrzyżowania, nie są oznakowane w wystarczający sposób, przez co stanowią duże zagrożenie dla pieszych. Tworzące się w tym miejscu korki, stanowią dodatkową, dużą uciążliwość dla mieszkańców, którzy chcąc przejechać nawet niewielkie odległości, muszą stać w ogromnych kolejkach - zarówno od strony Kiełpina, jak i od strony Kartuz - argumentuje Stowarzyszenie Mieszkańców Kiełpina.

Zdaniem stowarzyszenia, budowa ronda ma wymusić na kierujących zmniejszenie prędkości, co poskutkuje zwiększeniem bezpieczeństwa zarówno dla kierujących pojazdami, jak i pieszych. Wprowadzenie ruchu okrężnego ma też upłynnić ruch pojazdów na skrzyżowaniu, dając równe prawa wszystkim pojazdom wjeżdżającym na skrzyżowanie.

Stowarzyszenie Mieszkańców Kiełpina przygotowało więc petycję ws. budowy ronda, którą skierują do marszałka województwa pomorskiego oraz starosty kartuskiego.

- Postulujemy, by działać przyszłościowo - z uwzględnieniem nie tylko dzisiejszych, ale także przyszłych potrzeb. Ronda są jedynym sensownym rozwiązaniem, co potwierdzają liczne przykłady z innych miejscowości powiatu kartuskiego - Przodkowa, Chwaszczyna, Żukowa czy Kartuz - podkreśla Stowarzyszenie Mieszkańców Kiełpina.

Z pełną treścią petycji można zapoznać się tutaj. Tam też można dołączyć do popierających inicjatywę i podpisać petycję on-line.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.