Na czym polega zdolność kredytowa?

środa, 27 lutego 2019 r., 11:45
fot. nadesłane

Z jednej strony kredyt jest bardzo dużym ułatwieniem. Pozwala na realizację marzeń, które wcześniej wydawały się niemożliwe do zrealizowania. Najczęściej przytaczanym przykładem jest tutaj kupno własnego mieszkania. Istnieje jednak druga strona medalu, gdyż kredyt to także olbrzymia odpowiedzialność. Kluczową kwestią, jaką kieruję się bank podczas jego udzielania, jest zdolność kredytowa.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa jest niczym innym, jak po prostu rzeczywistą oceną możliwości spłaty zobowiązania, którą weryfikuje bank. Niezależnie od tego, czy kredyt jest zaciągany na osobę fizyczną, czy firmę, determinują go czynniki jakościowe i czynniki ilościowe. Pozwalają one na wyliczenie, czy kredytobiorca będzie w stanie wywiązać się ze swojego zadłużenia. Z tego powodu bezpośrednio wpływają na to, czy kredyt zostanie udzielony. Pamiętaj aby skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej takiego jak ten na stronie Expander.

Czynniki jakościowe

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele jest kwestii, które bank bierze pod uwagę podczas rozpatrywania wniosku kredytowego. Można zaliczyć tutaj podstawowe dane osobowe, takie jak wiek, liczba osób w gospodarstwie domowym, wykonywany zawód, wykształcenie, status majątkowy, czy nawet stanowisko. Warto pamiętać, że dla własnego dobra lepiej jest mówić prawdę i nie podawać fałszywych danych. Kredytodawca często korzysta z Biura Informacji Kredytowej, aby ocenić wiarygodność podawanych przez nas danych.

Czynniki ilościowe

Są to informacje, które pomagają ustalić kredytodawcy, w jakiej sytuacji znajduje się osoba ubiegająca się o kredyt. Bank przywiązuje do nich szczególną uwagę, ponieważ dzięki nim ustala się, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie regularnie spłacać raty. Wynika to z bilansu dochodów oraz wydatków. Analizując sytuację finansową zainteresowanego kredytem, bierze się pod uwagę źródło dochodu, koszty utrzymania oraz czy obecnie posiada on inne zadłużenia, które musi uregulować.

Podsumowanie

Zdolność kredytowa polega na ustaleniu, czy osoba, zaciągając kredyt, jest w stanie spłacić kwotę kredytu, czyli kapitału wraz z odsetkami w określonym terminie. Wpływa na nią szereg różnych czynników. Zalicza się do nich przede wszystkim: wysokość i źródło dochodu, wysokość i rodzaj kredytu, okres kredytowania, a także inne zobowiązania finansowe czy dotychczasową historię kredytową.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.