Uczniowie kartuskiej Jedynki uczcili Dzień Żołnierzy Wyklętych

piątek, 1 marca 2019 r., 18:09
fot. nadesłane/SP nr 1 w Kartuzach

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kartuzach czynnie włączyła się w obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca. Uczniowie przez tydzień mogli zapoznać się poświęconą im wystawą, a w piątek uczestniczyli w uroczystej akademii.

Przez tydzień na korytarzach w Szkole Podstawowej nr 1 im. Św. Kazimierza w Kartuzach podziwiać można było poświęconą Danucie "Ince" Siedzikównie wystawę IPN. Ekspozycja przybliżyła najmłodszym i młodzieży życiorys legendarnej sanitariuszki, której losy splotły się z tragiczną historią Polski okresu II wojny światowej.

Podsumowaniem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych był apel, który odbył się piątek, 1 marca w dniu, który ustanowiono Dniem Żołnierzy Wyklętych. Wyjątkowy nastrój akademii podkreślił montaż słowno -muzyczny w wykonaniu uczniów klas czwartych, przybliżający zebranym postać siedemnastoletniej "Inki".

Występ młodych aktorów pod kierunkiem Aleksandry Rody dostarczył wszystkim niezapomnianych wzruszeń. Wszyscy obecni w ciszy i zadumie oglądali spektakl, który nagrodzili gromkimi brawami.

- Dziękuję uczniom i nauczycielom szkoły, którzy przez cały tydzień starali się przedstawić losy ludzi walczących o wolną Polską. Przez laty nie można było nawet nawet wspominać o bohaterskich losach żołnierzy wyklętych. Żołnierzy, którzy często nie ukończyli jeszcze 18 lat. Tak było m.in. w przypadku Danuty Siedzikówny "Inki". Jej słowa i je historia przedstawiona przed chwilą w spektaklu uczniów niech będą dla nas drogowskazem oraz przykładem umiłowania Ojczyzny. Wielkie podziękowania dla pani Aleksandry Rody za żywą lekcję historii oraz pani Lucyny Konkol za zorganizowanie wystawy - mówił Dariusz Zelewski, dyrektor szkoły.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.