Antresola - poznaj największe plusy i minusy tego rozwiązania!

sobota, 2 marca 2019 r., 06:36
fot. nadesłane

Czy antresola jest rozwiązaniem bez wad? Czy w każdym pomieszczeniu można sobie pozwolić na jej postawienie? W końcu będzie ona głównym elementem aranżacji, widocznym dla wszystkich. Poznaj największe plusy i minusy zastosowania antresoli w swoim domu!

Czy znasz największe zalety antresoli?

Antresole coraz częściej pojawiają się w starych kamienicach, a także nowobudowanych domach. Nic w tym dziwnego! Na tej dodatkowej powierzchni można urządzić sypialnię, schowek, pokój gościnny lub domowy gabinet. Każdy dodatkowy metr kwadratowy jest na wagę złota, zwłaszcza gdy dysponuje się niewielką przestrzenią. O czym warto pamiętać planując budowę antresoli? Najlepiej, żeby wysokość stropu wynosiła przynajmniej 4 m, dzięki czemu poruszanie się po antresoli i pod nią, będzie w pełni komfortowe. Oczywiście planowana antresola powinna być dopasowana do funkcji, które będzie pełnić. Dlatego, jeśli będzie umieszczone na niej jedynie biurko, ważniejsze będzie zachowanie większej wysokości na bazowej powierzchni wnętrza.

Oświetlenie antresoli jako niezbędny element planowania wnętrza

Wnętrze z antresolą wymaga oświetlenia, które dotrze do jego wszystkich zakamarków. Koncepcja rozmieszczenia źródeł światła może być różna, jednak warto, by były one niezależnie od siebie. Na półpiętrze można zadbać również o dekoracyjną oprawę z ledowych listew lub punktów z halogenami. Podkreślą one wyższą kondygnację i będą widoczne niezależnie od miejsca pobytu. Niższy poziom może być oświetlony np. lampami w oprawach na długich kablach, dzięki czemu do wymiany żarówki nie będzie potrzebna drabina. W dolnej części pomieszczenia mogą stanąć również lampy stojące, które nadadzą aranżacji bardziej przytulnego wydźwięku.

Czy na poszczególnych poziomach musi być duża rozpiętość temperatur?

Największą wadą antresoli i wysokich pomieszczeń może okazać się niedogrzanie. Ciepłe powietrze ucieka ku górze, przez co różnica temperatur między antresolą a powierzchnią bazową może okazać się odczuwalna i dokuczliwa. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się montaż ogrzewania podłogowego na podstawowej kondygnacji i ewentualnie osobnych grzejników (np. elektrycznych) na antresoli.

Roznoszący się dźwięk - jak sobie z nim radzić?

Jeśli antresola ma pełnić funkcję sypialni, a jest ona umieszczona w salonie, reszta domowników może zakłócać Ci wypoczynek. W takiej sytuacji warto zdecydować się na ściankę przesuwną, balustradę lub grubą zasłonę, która wygłuszy dźwięki codziennej krzątaniny.

Schody do antresoli - jak je wybrać?

Aranżując antresolę warto pamiętać, by stanowiła ona integralną całość z resztą pomieszczenia, a przy tym pełniła swoje funkcje. Dostęp do antresoli może być wyznaczony przy pomocy odpowiednio dobranych schodów - w przypadku niewielkiego, acz wysokiego pomieszczenia, warto wybrać lekkie schody o metalowej konstrukcji, które wykończone będą szkłem. W przypadku większych pomieszczeń można zdecydować się na masywniejsze schody, które będą mogły pełnić również funkcję skrytek - wielu producentów oferuje schody ze stopniami, w których mieszczą się szuflady.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.