Faktoring dla małych firm - na co zwrócić uwagę przy wyborze faktora?

poniedziałek, 4 marca 2019 r., 12:14
fot. nadesłane

Wybór faktora może być trudny, zwłaszcza dla małych przedsiębiorców, którzy wcześniej nie mieli z tym do czynienia. Od tego w dużej mierze zależy nasza finansowa płynność, a błędy w doborze kontrahenta mogą odbić się na kondycji firmy. Na co należy więc zwrócić uwagę, by wybrana usługa sprostała naszym oczekiwaniom?

Sprawdź wiarygodność faktora

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej firmy faktoringowej, warto się czegoś o niej dowiedzieć. Zorientujmy się, czy dany usługodawca jest zrzeszony w narodowym lub międzynarodowym związku faktorów. Mogą to być m.in. International Factor Group, Factors Chain International, a także rodzimy Polski Związek Faktorów. Dzięki informacjom udostępnionym przez PZF klienci mogą dowiedzieć się więcej o konkretnych przedsiębiorstwach faktoringowych oraz wynikach ich działań. To zdecydowanie ułatwia wybór i zwiększa wiarygodność.

Sprawdź zakres działań danego faktora

Firm zajmujących się faktoringiem jest całkiem sporo, jednak każda z nich specjalizuje się w czymś innym, a także oferuje inny zakres świadczeń. Szukając usług faktoringu dla małych firm, nie powinniśmy wybierać przedsiębiorstwa obsługującego największe światowe korporacje. Nie chodzi tu o rangę i cenę usługi a przede wszystkim jej dopasowanie do konkretnego klienta. Możemy również zorientować się, w jakiej branży najczęściej działa dany faktor. Dzięki temu będzie w stanie zaoferować nam najlepszy wariant usługi.

Pamiętajmy także, że nie musimy zawierać umowy faktoringowej dotyczącej wszystkich transakcji. Sami powinniśmy wybierać, którą fakturę lepiej odsprzedać a którą nie. Poza tym niektórzy faktorzy są również w stanie sprawdzić, czy nasz przyszły partner biznesowy jest wypłacalny. To przydatna opcja, zwłaszcza gdy poszukujemy niezawodnego usługodawcy.

Cena

To aspekt, który liczy się zwłaszcza dla lokalnych przedsiębiorców. Na cenę usługi faktoringowej wpływa prowizja, jaką usługodawca pobiera za wykupienie faktury. Dlatego warto dobrać zakres działań faktora w zależności od wysokości zawieranych transakcji. Jeśli przedsiębiorstwo świadczące faktoring dla małych firm będzie pobierać zbyt duży procent z wykupowanych faktur, wtedy korzystanie z ich usług stanie się mało opłacalne.

Kontakt z klientem

To, w jaki sposób faktor będzie komunikować się z klientem, również powinno wpłynąć na nasz wybór. To on będzie reprezentować interes naszej firmy, a podejmowane działania będą wykonywane w jej imieniu. Jeżeli wpłynie to na pogorszenie się opinii o spółce, wtedy zaczniemy notować straty, a usługodawcy nie będą chcieli podejmować z nami współpracy.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.