Kto rządzi na polskim rynku telewizyjnym?

środa, 6 marca 2019 r., 09:14
fot. nadesłane

Z raportu GUS za 2017 rok wynika, że 3,2 proc. Polaków nie ma w swoim domu telewizora. Choć odsetek ten stale rośnie, to w dalszym ciągu dotyczy jedynie niewielkiej części mieszkańców naszego kraju. Co więcej - brak telewizora nie oznacza, że nie możemy oglądać stacji telewizyjnych np. na laptopie czy smartfonie. A kto właściwie rządzi na polskim rynku telewizyjnym? Jakie stacje Polacy wybierali najczęściej w 2018 roku?

Polacy oglądają telewizję

Jak wspomnieliśmy, telewizor to oczywiście nie jedyny sposób na to, aby oglądać programy telewizyjne. Usługa, która potrafi to zastąpić, to np. telewizja z internetem domowym u jednego z dostawców jak UPC - wtedy telewizor nie jest nam już potrzebny, a w tej formie również możemy oglądać stacje TV w najwyższej jakości obrazu. Ile czasu poświęcamy na telewizję? Według analizy Wavemaker w pierwszym półroczu roku 2017 przeciętny widz, który miał powyżej 4 lat, oglądał telewizję przez 263 minuty dziennie. To plasuje Polaków na trzecim miejscu pod tym względem, biorąc pod uwagę kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Kto był liderem oglądalności w 2018 roku?

Znamy już szczegółowe dane na temat popularności stacji telewizyjnych w 2018 roku. Są to informacje przygotowane przez Nielsen Audience Measurement, które zostały udostępnione przez przez Mediacom portalowi Wirtualnemedia.pl. Poniżej prezentujemy pierwszą dziesiątkę zestawienia najchętniej oglądanych przez Polaków stacji telewizyjnych:

1. Polsat - 10,23 proc. udziału w rynku.
2. TVP1 - 9,23 proc.
3. TVN - 9,36 proc.
4. TVP2 - 8,16 proc.
5. TV4 - 4,16 proc.
6. TVN24 - 4,14 proc.
7. TVP Info - 3,43 proc.
8. TV Puls - 3,40 proc.
9. TVN7 - 3,24 proc.
10. TTV - 2,14 proc.

Kto jest autorem najbardziej spektakularnego postępu w stosunku do roku 2017? Może to być zaskakujące, ale to stacja, która zajęła 10. pozycję, mianowicie - TTV. Kanał ten zanotował poprawę udziału w rynku o blisko 20 proc., a do takiego wyniku nie zbliżyła się szczególnie żadna inna stacja z pierwszej dziesiątki najlepszych. Ponad 12 proc. wzrostu zanotowała stacja TV Puls. Z drugiej strony mieliśmy do czynienia również ze znaczącymi spadkami. Na przykład TVP Info straciło w stosunku do 2017 roku ponad 10 proc.

Biorąc pod uwagę wszystkie stacje telewizyjne uwzględnione w analizie, najlepszy wynik odnotowały:

• TVP Sport - ponad 165 proc. wzrostu,
• WP - prawie 140 proc. wzrostu,
• Epic Drama - 2440 proc.
• Polsat Doku - prawie 111 proc.
• Da Vinci - 133 proc.
• FightKlub - 200 proc.

Z czego wynika tak duży awans Epic Drama? Udział stacji w roku 2017 wynosił 0,005 proc., a zwiększył się do poziomu 0,127 proc. w roku 2018. Zatem choć wzrost procentowy jest imponujący, to trudno uznać, że stacja zajmuje szczególną pozycję na polskim rynku telewizyjnym.

Jeśli chodzi o istotne roszady na czołowych pozycjach, to warto zwrócić uwagę na znaczną stratę w udziale rynkowym Polsatu, co jednak nie spowodowało, że stacja ta straciła pierwszą pozycję. Istotną zmianą jest również zamiana pozycji pomiędzy TVP1 i TVN. Jeśli chodzi o najwyżej sklasyfikowane kanały informacyjne, to na prowadzeniu jest TVN24 - pomimo znacznego spadku pod względem zasięgu. Pozycję za nim zajmuje TVP Info, które już jednak odnotowało znaczący spadek pod względem udziału w rynku. Wśród stacji przeznaczonych dla dzieci najwyższą pozycję odnotowała TVP ABC, która zresztą cieszyła się wzrostem zainteresowania o 17 proc. w stosunku do 2017 roku. Jeśli chodzi o kanały sportowe, to tutaj również najwyżej znajduje się przedstawiciel telewizji publicznej, czyli TVP Sport. Stacja ta odnotowała znakomity wynik, gdyż jej udział w rynku zwiększył się aż o 165 proc.!

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli weźmiemy pod uwagę widzów w wieku komercyjnym, czyli mających od 16 do 49 lat. Tutaj już liderem jest TVN, a pierwsza piątka najlepszych wygląda następująco:

• TVN - 12,19 proc. udziału w rynku.
• Polsat - 11,4 proc.
• TVP2 - 6,86 proc.
• TVP1 - 6,69 proc.
• TV4 - 3,87 proc.

Najlepiej oceniane stacje telewizyjne

Udział w rynku poszczególnych stacji to jedno, a jak się przedstawia sytuacja, jeśli chodzi ocenę działalności poszczególnych stacji? Badanie przeprowadził w 2018 roku CBOS. Jaką opinią cieszą się poszczególne kanały TV?

1. Polsat - jest najlepiej oceniany, pozytywnie przez 72 proc. ankietowanych, a negatywnie jedynie przez 10 proc.
2. TVN - na drugiej pozycji TVN z wynikiem 65 proc. pozytywnych ocen i 18 proc. ocen negatywnych.
3.TVP - stacje telewizji publicznej są oceniane pozytywnie przez 59 proc. badanych, a negatywnie przez 28 proc.

CBOS wskazuje również w swoim komentarzu, że odczucia odnośnie do poszczególnych stacji są nie tyle zależne od ich oferty, ile bardziej od preferencji politycznych. Jeśli chodzi o zakres oferty, to jest ona w poszczególnych stacjach zróżnicowana. Najwyższe pozycje poszczególnych stacji wynikają m.in. z tego, że są one łatwo dostępne.

Jak mierzona jest oglądalność stacji telewizyjnych w Polsce?

Z raportów możemy się dowiedzieć m.in., ilu widzów oglądało dany mecz czy serial. Jak to możliwe? Służą do tego badania telemetryczne. Wprawdzie obecnie nowoczesne dekodery telewizyjne umożliwiają zbieranie i przesyłanie takich danych, ale co z odbiornikami naziemnej telewizji czy z dekoderami platform telewizyjnych. Wspomniane badania telemetryczne pozwalają oszacować oglądalność, ale oczywiście pomiar dokonywany jest na wybranej próbie. W Polsce zajmuje się tym firma Nielsen Audience. Badanie jest realizowane na grupie 2 tysięcy gospodarstw, w których mieszka ponad 5 tysięcy osób w wieku powyżej 4 lat. Realizowane są również badania założycielskie - takie badanie jest przeprowadzane wiosną i latem każdego roku. Podlega mu 8 tysięcy gospodarstw domowych wylosowanych z bazy GUS. W wybranych domach instalowane są tzw. telemetry, które mają rejestrować, kiedy telewizor jest włączony i jaki program jest uruchomiony.

Polacy oglądają telewizję

Polacy w dalszym ciągu chętnie spędzają wolny czas na oglądaniu telewizji, a największym zainteresowaniem cieszą się stacje ogólnodostępne. Jak na razie trudno powiedzieć, aby telewizja miała w kolejnych latach szczególnie stracić na popularności.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.