Policjanci ostrzegają przed oszustwami z wykorzystaniem systemu BLIK

środa, 6 marca 2019 r., 16:13
fot. internet/www.pixabay.com

Kartuscy policjanci ostrzegają przed nową metodą wyłudzenia pieniędzy. Tym razem oszuści posługują się systemem płatności BLIK. Działają na różne sposoby - zarówno poprzez włamania na konta na portalach społecznościowych, jak i za pośrednictwem aukcji internetowych.

Przestępcy opracowali nową metodę oszustw internetowych. Tym razem uzyskują od ofiar kod do systemu płatności internetowych BLIK.

- Przestępca po włamaniu się na konto portalu społecznościowego danej osoby, wysyła do jej znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą, np. że właśnie stoi przy kasie i zapomniał portfela. Następnie proszą swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacą pieniądze z bankomatu. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu - informuje policja.

Ofiarą tej metody oszustwa można też paść podczas zakupów na aukcjach internetowych. Oszuści wystawiając rzekome produkty w swoich ogłoszeniach, nie podają nr konta, tylko proszą o kod BLIK. Tym samym mają możliwość niezwłocznego wypłacenia pieniędzy i obiecują natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru. Kupujący jest przekonany, że po dokonaniu w ten sposób płatności, zamawiany towar zostanie do niego szybciej wysłany.

- Pamiętajmy, że osoba, która otrzyma ten kod jest całkowicie anonimowa. Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać kodu BLIK, tylko poprosić o nr konta, dane do przelewu lub wysyłkę za pobraniem i w obecności kuriera sprawdzić paczkę - przestrzegają mundurowi.

- Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Podczas zakupów internetowych, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania - apelują policjanci.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.