Przodkowo. Cëdowny swiat - twórczość Stanisława Janke

piątek, 8 marca 2019 r., 10:18
fot. Longina Templin

Pod taką nazwą w czwartkowe przedpołudnie w przodkowskiej Bibliotece Publicznej odbył się VII Powiatowy Konkurs Recytatorski "Twórcy z naszych stron". Tegoroczna edycja zgromadziła wyjątkową ilość recytatorów. Prawie 70 uczestników reprezentowało 16 przedszkoli i szkół z powiatu kartuskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki, a zwycięzców obdarowano nagrodami rzeczowymi.

W konkursie wzięły udział dzieci w wieku od 3 do 8 lat. Jury oceniało recytatorów w dwóch kategoriach wiekowych - dzieci od trzech do pięciu lat oraz od sześciu do ośmiu lat. Prezentowane przez nich wiersze pochodziły z dwóch książek Stanisława Jankego. Były to "Żużunka jak mrzónka ("Kołysanka z marzeń") oraz "Krôjczi pôjczi" (w wolnym tłumaczeniu " Koszłaki opałki").

- Jestem wzruszony i podekscytowany tym, że w całości konkurs jest poświęcony mojej twórczości. Mogę powiedzieć, że ja się od nowa odkrywam. Ta twórczość była już w różnej interpretacji, w różnych akcentach kaszubskich. Dzisiaj jestem zbudowany tym, że dzieci wykonały taki wysiłek, ucząc się na pamięć moich wierszy. Pomysł pani dyrektor biblioteki Danuty Rzepki jest dla mnie przedni. Nic dodać, nic ująć - powiedział nam Stanisław Janke, bohater tego konkursu.

- Tegoroczna edycja była wyjątkowa przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że tym razem w konkursie uczestniczyli bardzo młodzi ludzie, bo od trzeciego do siódmego roku życia. Do tej pory przedszkolaki nie brały udziału w poszczególnych konkursach. Jest to grupa najtrudniejsza do ocenienia, ponieważ w tak młodym wieku czasami talent nie idzie w parze z możliwościami fonetycznymi. Ale najprzyjemniej się słucha tak małych dzieci ze względu na ich naturalny urok i wdzięk oraz na nie popisywanie się. Większość z nich jest bardzo naturalna w swoich zachowaniach - powiedziała przewodnicząca jury Bogumiła Cirocka, zastępczyni redaktora naczelnego Pomeranii.

- Drugi powód, który nie jest aż tak rzadki, ale tutaj wiersze były dostosowane do wieku, bo utwory były napisane wyłącznie dla dzieci. W związku z czym trudno było popełnić nauczycielom czy rodzicom błąd w wyborze wiersza do interpretacji. I to jest ta wyjątkowość - dodała nasza rozmówczyni.

Trzyosobowa komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca Bogumiła Cirocka, Kazimiera Nowicka, dyr. Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kartuzach i Dorota Wilczewska, nauczycielka ZDSP w Przodkowie, przyznała następujące nagrody.

Kategoria wiekowa 3 - 5 lat
I miejsce - Aniela Richert, Antoni Elgert i Dominika Galińska
II miejsce - Cezary Brudnik, Leon Bladowski, Mikołaj Sypion i Liliana Zdrojewska
III miejsce - Rozalia Klamann, Kajetan Kirsz i Blanka Zajkowska

Wyróżnienia: Agnieszka Onuszko i Bartłomiej Rzepka

Kategoria 6 - 8 lat
I miejsce - Franciszek Elgert
II miejsce - Lena Ober i Sandra Jankowska
III miejsce - Aleksandra Gronda

Wyróżnienia: Amelia Krieger, Nadia Szymańska, Amelia Kowalkowska i Alicja Marszk

Nagrody ufundowali: Biblioteka Publiczna w Przodkowie, organizator konkursu oraz Gmina Przodkowo, Starostwo Powiatowe w Kartuzach i Stow. Turystyczne Kaszuby.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.