Ktoś wpuszcza ścieki do rzeki Strzelenki? Są wyniki badań wody

piątek, 8 marca 2019 r., 14:08
fot. archiwum

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku posiada już wyniki badań próbek wody pobranych z rzeki Strzelenki, o zanieczyszczeniu której informowaliśmy pod koniec lutego. Jak się okazało, ktoś najpewniej wpuszcza do rzeki ścieki. Sprawą ma zająć się żukowski urząd.

Przypomnijmy, że o zanieczyszczeniu rzeki Strzelenki pod koniec lutego odpowiednie służy powiadomiła straż rybacka. W rzece gromadził się bowiem biały osad osadzający się nie tylko na powierzchni wody, ale też przyrzecznych krzakach.

Inspektorzy Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku dokonali oględzin terenu, jak i pobrali próbki do badań. Jak się okazało, ktoś najprawdopodobniej wpuszcza do rzeki ścieki.

- Stwierdzono, że woda w rzece była lekko mętna. Po jej zamieszaniu wydzielał się lekko wyczuwalny charakterystyczny zapach dla ścieków bytowych. Dno koryta, zatopione gałęzie oraz pnie rosnących w korycie rzeki drzew porośnięte były grzybem ściekowym. W trakcie oględzin pobrano próby wody oraz osady denne do badań w akredytowanym Centralnym Laboratorium Badawczym Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku. Uzyskane wartości wskaźników zanieczyszczeń oznaczonych w pobranych próbach wody nie przekraczają wartości granicznych dla I i II klasy, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie sposobu klasyfikacji stanu jednolitych części wód powierzchniowych oraz środowiskowych norm jakości dla substancji priorytetowych - informuje dr inż. Edyta Witka-Jeżewska, Pomorski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

- Próbki osadów dennych pobranych z rzeki Strzelenki poddane analizie mikroskopowej wykazały, że wody te zawierają duże ilości organizmów typowych dla wód zanieczyszczonych ściekami bytowymi m.in. grzyby, ciliata (orzęski). Organizmy te były żywe i ruchliwe. W związku z powyższym świadczyć to może o okresowym zanieczyszczaniu wód rzeki Strzelenki ściekami bytowymi - dodaje.

O sprawie poinformowano gminę Żukowo.

Do tematu będziemy wracać.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.