Pobiegli, by upamiętnić Żołnierzy Wyklętych

poniedziałek, 11 marca 2019 r., 14:50
fot. MD-Z

Ponad czterdzieści osób wzięło udział w Kartuskim Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. ppor. Zdzisława Badochy "Żelaznego" - Tropem Wilczym, który w niedzielę odbył się w Kiełpinie. Zawodnicy zmierzyli się z dystansem 1963 metrów. Jako pierwszy linię mety przekroczył Rafał Pionk.

Na bieg już po raz trzeci zaprosił do Kiełpina Okręg Kaszubsko-Pomorski Związku Piłsudczyków RP. Wydarzenie odbyło się w ramach V Kartuskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy zmierzyli się z dystansem 1963 m. Długość tego odcinka ma nawiązywać do roku, w których zginął ostatni z żołnierzy wyklętych Józef Franczak ps. Lalek.

Przed startem tradycyjnie odśpiewano hymn Polski, a wcześniej podczas odprawy Tomasz Koncent, prezes kaszubskiego okręgu Związku Piłsudczyków odczytał list, który skierował do zawodników prezydent Andrzej Duda.

- Żołnierze Wyklęci podjęli dramatyczną decyzję o kontynuowaniu zbrojnej walki o wolną Polskę. Dla niej poświęcili swoje marzenia i plany życiowe. Wielu zginęło walcząc, wielu zostało straconych, wielu spędziło długie lata w więzieniu. Nie byli jednak ludźmi przegranymi. Ich zwycięstwem było trwanie w obecności i świadomości Polaków, poczucie, że nie ulegli mimo gróźb, mimo pokus i osamotnienia - napisał prezydent Andrzej Duda.

- Trudno o lepszą metaforę szlaku bojowego Żołnierzy Wyklętych i o lepszy sposób ich upamiętnienia, choć z pewnością jest to dystans nieporównywalnie krótszy i wysiłek nieporównywalnie mniejszy od tego, który musieli ponieść bohaterowie powstania antykomunistycznego - zaznaczył w liście do uczestników.

W biegu wystartowało ponad 40 osób. Jako pierwszy linię mety przekroczył Rafał Pionk.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.