Druga edycja projektu "Młodzi i zdolni" zakończona sukcesem

wtorek, 12 marca 2019 r., 10:12
fot. nadesłane

W sobotę w południe uroczyście podsumowano i zakończono kolejną edycję projektu "Młodzi Zdolni", w której uczestniczyło 36 utalentowanych uczniów klas piątych i szóstych. Przez kilka tygodni w soboty w nieszablonowy sposób pogłębiali swoją wiedzę i umiejętności. Ostatni zjazd był wyjątkowy, gdyż rozpoczął się już w piątkowy wieczór i upłynął pod hasłem "Pokolenie C".

Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach i Stowarzyszenie Przyjaciół Jedynki już po raz drugi podjęli się realizacji projektu "Młodzi Zdolni", adresowanego do uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych. Uczestniczyło w nim 36 młodych mieszkańców powiatu kartuskiego i kościerskiego. W trakcie zajęć młodzież zagłębiała wiedzę z poszczególnych bloków projektowych - humanistycznego, matematyczno-przyrodniczego oraz językowych z angielskiego i niemieckiego. Zajęcia miały formę warsztatów, dyskusji, prac projektowych i doświadczeń, bo charakter projektu jest zbliżony do nauki na studiach wyższych.

Projekt zainaugurowano w grudniu. W jego ramach odbyło się łącznie sześć sobotnich spotkań. Ostatni zjazd był wyjątkowy. Rozpoczął się już w piątkowy wieczór, 8 marca, a jego hasłem przewodnim było: Pokolenie C (Pokolenie Cyber). Podczas Nocy Młodych Zdolnych na uczniów czekało mnóstwo niespodzianek i atrakcji.

Ogromne zainteresowanie wzbudziły warsztaty z szeroko pojętej wiedzy o dronach. Spotkania w grupach prowadzili wykwalifikowani instruktorzy, którzy swoją pracę traktują jak pasję. Każde zajęcia kończyły się nauką operowania dronami w hali sportowej. W tym czasie druga grupa programowała roboty i uczyła się ich praktycznego wykorzystania.

- Niesamowite godziny spędzone z wykorzystaniem sprzętu, komputerów, a przede wszystkim pod okiem najlepszych fachowców sprawiły, że uczestnicy wychodzili z zajęć zadowoleni i pełni energii - relacjonuje SP nr 1.

Po zakończeniu warsztatów z dronami i robotami, około godz.23.30 wszyscy przeszli na halę sportową, by rywalizować w konkurencjach sportowych. Były emocje, a przede wszystkim dobra zabawa. Na zakończenie uczniowie uczestniczyli w seansie filmowym. Po kilku godzinach snu, pobudce i wspólnym śniadaniu uczniowie kontynuowali naukę na zajęciach humanistycznych i językowych.

W sobotę w południe odbyło się uroczyste zakończenie projektu. Indeksy i dyplomy 36 uczestnikom projektu wręczyli burmistrz Kartuz - Mieczysław Grzegorz Gołuński, dyrektor Jedynki - Dariusz Zelewski i koordynator projektu - Aneta Kulwikowska. Wyróżniono i podziękowano licznym wolontariuszom z klas siódmych i ósmych, którzy uczestniczyli we wszystkich zjazdach oraz prowadzącym zajęcia - nauczycielom Jedynki.

Projekt podsumowała Aneta Kulwikowska.

- Przede wszystkim jestem szczęśliwa ze kolejny projekt się odbył i to z takimi zdolnymi dzieciakami. Inspirujące było to, że mogliśmy spędzić noc z pokoleniem C i zrealizować zajęcia które zapamiętają do końca życia. Dzięki sobotnim spotkaniom, które trwały od grudnia ubiegłego roku mogliśmy zaszczepić w niech chęć rozwoju edukacyjnego ale tez pokazać jak mądrze korzystać z nowoczesnych technologii. W tej edycji zaangażowanie nauczycieli i pomoc uczniów klas 7 i 8 przeszła moje najśmielsze oczekiwania. I to właśnie dzięki nim z sukcesem zakończyliśmy projekt - zaznacza koordynator projektu.

- Bardzo budująca jest też świadomość, że oprócz korzyści edukacyjnych, dzieciaki nabyły również kompetencje społeczne, nauczyły się współpracy, odpowiedzialności za grupę, a także odnajdywania się w nowym zespole. Ogromną zaletą tego projektu jest fakt, że traktujemy uczniów po partnersku - podkreślała.

Dariusz Zelewski, dyrektor Jedynki wyraził radość, że z niektórymi uczestnikami projektu będzie dane pracować od września. Wielu z nich już złożyło deklarację nauki w Szkole Podstawowej nr 1 w klasie siódmej dwujęzycznej, jak również w klasie szóstej, która od nowego roku szkolnego uczyć się będzie w doskonale wyposażonym budynku przy ul. Piłsudskiego. Nabór do szkoły trwa, deklaracje można składać do 20 marca w sekretariacie szkoły. Szczegóły na stronie sp1kartuzy.edupage.org.

Oprac. MD-Z
Info: SP nr 1 w Kartuzach

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.