Aukcje na najwyższym poziomie

wtorek, 12 marca 2019 r., 10:49
fot. nadesłane

Dzieła sztuki można sprzedawać w różny sposób? Często są wystawiane na internetowych aukcjach, prezentowane w domowych wirtualnych galeriach czy reklamowane na portalach społecznościowych. Najwięcej jednak można zyskać na aukcjach dzieł sztuki organizowanych przez profesjonalistów.

Pierwsze kroki

Tutaj z pomocą przychodzi dom aukcyjny, którego pracownikami są ludzie mający już spore doświadczenie w wycenie i sprzedaży dzieł sztuki. Grunt to wybrać ten najlepszy i najszybciej rozwijający się, który odnosi duże sukcesy na rynku aukcyjnym. Profesjonaliści (rzeczoznawcy, konserwatorzy i historycy sztuki) zrobią wstępną wycenę, po dostarczeniu obiektu osobiście lub przesłaniu zdjęć za pomocą poczty elektronicznej czy tradycyjnej. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy pomiędzy domem aukcyjnym a klientem, określającej warunki współpracy. W razie niemożności dostarczenia obrazu na miejsce, taki transport zazwyczaj jest organizowany. Po dostarczeniu obiektu nie trzeba się martwić o jego losy, ponieważ zostaje wzięty w depozyt i jest ubezpieczony.

Promocja dzieła

Bardzo często domy aukcyjne, ja np. Desa Unicum organizują akcje promocyjne, aby zwiększyć szanse opłacalnej sprzedaży obiektu. Wcześniej te wydarzenia są ogłaszane w środkach masowego przekazu, odpowiednio nagłaśniane, aby dotrzeć z informacją do jak największej liczby potencjalnych kupców. Jak wygląda taka promocja? Organizowane są np. aukcje dedykowane wybranej kolekcji, co znacznie zwiększa szanse na powodzenie transakcji. Domy aukcyjne przygotowują także przed każdą sprzedażą wystawy, barwne i dopracowane w każdym szczególe katalogi aukcyjne, które wysyłane są do różnych odbiorców. Tak przygotowany grunt jest solidną podstawą do przeprowadzenia lukratywnej sprzedaż dzieła sztuki.

Skuteczna pomoc

Dużo osób korzysta z pomocy domów aukcyjnych, ponieważ pokładane w nich zaufanie później owocnie procentuje. Od początku można liczyć na pomoc pracowników w kwestiach związanych z przygotowaniem obrazu do sprzedaży, oceną autentyczności itd. Niektóre domy aukcyjne oferują rozszerzoną pomoc w zakresie doradztwa, np. pomagają sprowadzić dzieło sztuki z zagranicy, wybrać odpowiednie ramy, oświetlić obraz czy doradzają w konserwacji. Do każdego klienta podchodzi się indywidualnie, zwracając uwagę na jego jednostkowe potrzeby.

Umieszczając dzieło sztuki w domu aukcyjnym, zyskuje się pewność, że oddaje się je w najlepsze ręce. Perfekcyjne przygotowanie obiektu do sprzedaży, promocja i duży zysk - tego i wiele więcej można się spodziewać po takiej współpracy.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.