Borkowo. MegaMisja z Psotnikiem w roli głównej

wtorek, 12 marca 2019 r., 21:00
Drugoklasiści z wychowawczynią Martą Okrój Drugoklasiści z wychowawczynią Martą Okrój fot. Longina Templin

Borkowska podstawówka wzięła udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym pod nazwą Mega Misja. Realizacja tego projektu podnosi cyfrowe kompetencje nauczycieli, a dzieci mają okazję zapoznać się z dobrymi i bezpiecznymi stronami technologii.

Podczas zajęć świetlica "zamieniła się" w cyfrowe laboratorium, w którym uczniowie nie tylko pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego Postnika, ale uczą się też ważnych zasad obowiązujących młodych internautów.

Projekt, którym zajmują się nauczycielki - koordynatorka Katarzyna Gruchała oraz wychowawczyni klasy II Marta Okrój, realizowany jest od września ubiegłego roku do kwietnia br. Od 1 marca br. zajęcia z Postnikiem kontynuowane są z dodatkową grupą świetlicową, która w zamian za ciekawe relacje z zajęć może zdobyć dla szkoły zestawy dodatkowych nagród niespodzianek.

- W czerwcu 2018 roku obecna klasa II zrealizowała 30sekundowy filmik opowiadający o twórczości i zaangażowaniu uczniów tej klasy oraz gotowości do udziału w wyzwaniach MegaMisji Fundacji Orange. Dzięki niemu Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Borkowie znalazła się w gronie 500 szkół zakwalifikowanych do ogólnopolskiego programu na rok szkolny 2018/2019. We wrześniu 2018 roku rozpoczęły się zajęcia z zakresu 11 obszarów kompetencji cyfrowych, medialnych i informacyjnych - wyjaśniała pomysłodawczyni Katarzyna Gruchała, wychowawczyni klasy 4b.

Każdy dział zawiera kilka fabularnych scenariuszy zajęć. Zadaniem nauczycieli biorących udział w programie jest zdawanie na bieżąco, na platformie MegaMisji fotorelacji z każdych przeprowadzanych zajęć wraz z opisem, oceną wrażeń uczniów i podaną liczbą uczestników. Ponadto uczniowie co jakiś czas biorą udział w wyzwaniach oraz dodatkowych projektach przysyłanych do nauczycieli drogą mailową.

W październiku 2018r. był to Europejski Tydzień Kodowania pod hasłem "Kodować każdy może", a w lutym 2019 r. Dzień Bezpiecznego Internetu Działajmy razem!

- Dwukrotnie drugoklasiści podjęli się starań o przyjazd do szkoły ambasadora programu Grzegorza Kasdepke. W ramach międzyszkolnych zmagań przygotowali plakat "Psotnik na straży bezpiecznego internetu" oraz filmik przedstawiający wywiad z Psotnikiem. Linki do opublikowanych w internecie artykułów nt. MegaMisji w naszej szkole to już trzecie podejście do wygrania wizyty sławnego dziecięcego pisarza - dodała Katarzyna Gruchała.

Zarówno nauczycielki jak i uczniowie mogą pochwalić się tym, iż dotychczas udało się uczestnikom programu zdobyć następujące nagrody: dwukrotnie kreatywny zestaw plastyczny i tablet, a ponadto książki i gry planszowe oraz zabawki edukacyjne i audiobooki. Niebawem dotrze do szkoły kolejny zestaw nagród - książki i gry planszowe 2.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.