Warsztaty terenowe "SOS dla sów" w Kartuzach- zapraszamy do udziału!

środa, 13 marca 2019 r., 10:51
fot. Katarzyna Iwan-Malawska fot. Katarzyna Iwan-Malawska fot. fot. Katarzyna Iwan-Malawska

W najbliższą sobotę w Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach odbędą się warsztaty terenowe "SOS dla sów". Będzie można dowiedzieć się o zwyczajach tych niezwykłych zwierząt oraz posłuchać a może i nawet zobaczyć puszczyka. Udział w warsztatach jest bezpłatny jednak obowiązują zapisy.

Stowarzyszenie Ochrony Sów w partnerstwie z Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach serdecznie zapraszają na bezpłatne warsztaty terenowe "SOS dla sów". Najbliższe spotkanie odbędzie się 16 marca w Kartuzach. Rozpocznie się o godzinie 17.30 krótką prelekcją z pogadanką w sali Centrum Inicjatyw Edukacyjnych, po której uczestnicy wyruszą w teren na nasłuch puszczyków, które w tej okolicy mają swoje rewiry. Warsztaty prowadzi Ewelina Kurach ze Stowarzyszenia, doświadczony edukator przyrodniczy.

To już przedostatnie spotkanie w ramach projektu prowadzonego przez Stowarzyszenie pn. "Sowy Pomorza. Edukacja dla bioróżnorodności". Projekt dotowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

- Spotkanie terenowe są częścią naszego rocznego projektu edukacyjnego i cieszą się ogromną popularnością. Do tej pory w trzech edycjach projektu uczestniczyło blisko tysiąc mieszkańców Pomorza i gości z innych regionów kraju. - wyjaśnia Ewelina Kurach.

Warsztaty "SOS dla sów" są wyśmienitą okazją do poznania tajemnic sowiego życia. Jest to wąsko wyspecjalizowana grupa ptaków, która wzbudza zarówno euforię, zachwyt, ale i niekiedy strach. Ten strach wynika z niewiedzy, zabobonów, przekazywanych z pokolenia na pokolenie historii, które mogą wywołać ciarki na plecach.

- Naszym spotkaniem chcemy przybliżyć ekologię tych ptaków oraz wyjaśnić, dlaczego są ważnym, pożytecznym elementem przyrody. Tym razem uwagę poświęcimy gatunkom bytującym pośród ludzi, w miastach i wsiach. Opowiemy o ciekawostkach z ich życia oraz o przyczynach zanikania gatunków oraz sposobach ochrony sów. - zdradza koordynatorka projektu.

W trakcie zajęć będzie można się dowiedzieć jak prowadzić ich obserwacje i nasłuchy, by nie płoszyć i nie stwarzać zagrożenia tym ptakom. Zostanie przybliżona specyfikę prac badawczych nad sowami. Ewelina Kurach opowie o działaniach terenowych i ochroniarskich oraz niezwykle ważnej inicjatywie - Atlasie Sów Polski - bazie obserwacji żywych czy martwych osobników oraz śladów ich bytowania.

- Zależy nam na promocji atlasu wśród ludzi, by zebrać jak najwięcej danych, które posłużą do lepszego rozpoznania liczebności i rozmieszczenia tych ptaków w kraju oraz ich ochrony czynnej. Każdy z nas może mieć wkład w ten ważny popularnonaukowy cel. - zaznacza edukatorka przyrody.

Warsztaty będą też okazją do prowadzenia nasłuchów sów w pobliskim lesie. Uczestnicy proszeni są o zabranie latarek i odpowiedniego, ciepłego ubioru oraz obuwia terenowego.

Z uwagi na specyfikę warsztatów, obowiązują zapisy. Projekt zakłada udział w zajęciach 20 osobowej grupy. Zgłaszać mogą się osoby indywidualne, rodziny z dziećmi powyżej 10 roku życia, mieszkańcy Pomorza, ale również wszyscy, którzy w tym czasie będą gościli na Kaszubach. Poprowadzi je koordynator projektu, Ewelina Kurach. Kontakt: ewelina.kurach@sowy.sos.pl. Informacje o wydarzeniu znajdują się na profilu Facebook.

Oprac. SG
nadesłane/Ewelina Kurach

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.