Kiedy firma potrzebuje dodatkowych pieniędzy?

środa, 13 marca 2019 r., 12:06
fot. nadesłane

Najczęściej po dodatkowe środki finansowe przedsiębiorcy sięgają na początku działalności, kiedy potrzebują funduszy na to, by firma nabrała właściwego rozmachu. Pieniądze z kredytów i dotacji mogą być przeznaczone na wiele różnych elementów, ponieważ każda z branż wymaga zupełnie innych środków. Poza tym w pewnym momencie prowadzenia działalności większość z przedsiębiorców dochodzi do przekonania, że potrzebuje zewnętrznego źródła finansowania na przykład po to, by zainwestować w nowe technologie, zmienić kierunek rozwoju marki, zatrudnić kolejne osoby. Najczęściej w tym momencie sięgamy po dedykowane kredyty. Zobacz, na co należy zwrócić uwagę.

1. Skąd wziąć pieniądze

2. Jaki kredyt można otrzymać?
3. Pieniądze na inwestycje

Skąd wziąć pieniądze?

Na każdym etapie prowadzenia działalności mamy możliwość, by zdobyć dodatkowe środki bądź w formie dotacji, bądź celowanych kredytów. W wypadku tych pierwszych należy oczywiście spełnić określone w konkretnym programie warunki, jakie stawiają na przykład Unia Europejska, Urząd Pracy, Ministerstwo czy inne organizacje. Poza tym banki mają rozbudowaną ofertę różnych kredytów i pożyczek, które mogą być ratunkiem w trudnej sytuacji lub też mogą pomóc w rozwoju firmy przez kolejne inwestycje.

Jaki kredyt można otrzymać?

Wśród najpopularniejszych bankowych propozycji są kredyty odnawialne. To tak zwana linia kredytowa, która pozwala sięgać po dodatkowe środki w ramach ustalonego przez bank limitu. To jedna z najbezpieczniejszych dla przedsiębiorców form, ponieważ daje możliwość sięgnięcia po dodatkowe środki, kiedy są potrzebne, a w momencie gdy ich nie wykorzystujemy, nie generują one dodatkowych kosztów. Poza tym nie trzeba pamiętać o spłacie zadłużenia, ponieważ nowe środki, jakie wpływają na konto, będą pokrywać ujemne saldo, a odsetki zostaną naliczone tylko od faktycznie wziętego kredytu a nie od całości przyznanego limitu. Na dłuższy okres udzielane są natomiast kredyty obrotowe. Zazwyczaj z tych środków finansowana jest bieżąca działalność firmy i sprawdza się wtedy, gdy jest potrzeba utrzymania płynności finansowej. Przede wszystkim sprawdza się przy zakupach towarów, materiałów do produkcji lub surowców. Ten rodzaj kredytu jest udzielany w formie ratalnej lub odnawialnej linii kredytowej w rachunku bieżącym.

Pieniądze na inwestycje

Przed sięgnięciem po konkretny produkt bankowy warto dokładnie sprawdzić, jakie propozycje są na rynku. Pomocne bywają również porównywarki https://domkredytowy.pl/ranking-kredytow-dla-firm/, które zestawiają ze sobą szereg różnych wariantów i pozwalają dokonać szybkiej selekcji. To szczególnie istotne, gdy sięgamy po długoterminowy kredyt inwestycyjny, który jest udzielany na wyższe kwoty i jego celem jest zwiększenie majątku przedsiębiorstwa oraz celowe inwestycje.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.