Skrzeszewo. Ósmoklasiści z trzech szkół przygotowywali się do egzaminu

środa, 13 marca 2019 r., 18:50
fot. Longina Templin

Szkoły Podstawowe z Borkowa, Niestępowa i Skrzeszewa realizowały projekt integracyjno-edukacyjny dla klas ósmych pod nazwą "Wyjazdy edukacyjne aktywizujące młodzież przygotowującą się do egzaminu ósmoklasisty". Przedsięwzięcie to było nie tylko skierowane do uczniów, ale także do nauczycieli. Projekt dobiegł końca. W wtorkowe przedpołudnie w skrzeszewskiej podstawówce odbyło się finalne podsumowanie zrealizowanych zadań.

W każdej z wymienionych szkół co miesiąc odbywały się warsztaty przedmiotowe z języka polskiego, angielskiego i matematyki. Uczniowie mieli tak zorganizowane zajęcia, aby tematy były ściśle związane z programem klasy 8.

Bardzo często wykorzystywano multimedia. Nie zabrakło też plakatów, kart pracy, prezentacji i rozwiązywania zadań. Stosowano aktywizujące metody nauczania i - co bardzo istotne - pracę w grupach, która pozwala rozwijać umiejętności społeczne. W projekcie brało udział 72 uczniów z trzech szkół.

- Bardzo ważne było to, że zawsze przed rozpoczęciem warsztatów nasi uczniowie brali udział w zajęciach integracyjnych. Prowadzone były przez psychologa i pedagoga każdej ze szkół - powiedziała dyrektorka szkoły w Skrzeszewie Ewa Płotka, inicjatorka i pomysłodawczyni projektu.

Nauczyciele reprezentujący gospodarza danego spotkania prowadzili lekcje otwarte, a ich koleżanki i koledzy z pozostałych dwóch szkół byli obserwatorami. Dzięki temu można było wymieniać doświadczenia związane z realizacją programu i przygotowaniami do sprawdzianu. Projekt był tak skonstruowany, że nauczyciele mogli wzajemnie sobie pomagać i wspierać.

- Nie chciałabym mieć poczucia, że my jako szkoła nic nie zrobiliśmy w tym zakresie. Uważam, że oprócz przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty, równie ważne jest doskonalenie się nauczycieli, bo tylko dobrze przygotowany nauczyciel jest w stanie dobrze przygotować swoich podopiecznych. Wszyscy muszą być odpowiednio zmotywowani. Po zrealizowaniu naszego projektu mam poczucie spełnionego zadania - stwierdziła dyr. Ewa Płotka.

Z realizacji projektu zadowolony jest również Stefan Kryściński, dyrektor Szkoły Podstawowej w Niestępowie. Bez wahania przyjął propozycję udziału w tym przedsięwzięciu.

- Od razu zareagowałem na to pozytywnie, bo wiedziałem, że nie tylko uczniowie będą mieli z tego korzyść, ale także nauczyciele pracujący w naszych szkołach. Obserwując ten projekt, zauważyliśmy, że uczniowie, i to nie tylko ósmoklasiści, ale ci o rok młodsi, już dopytują, czy oni w przyszłym roku też będą w tego typu projekcie uczestniczyć. To daje nam sporą satysfakcję i przekonanie, że pomysł jest trafiony i trzeba go kontynuować w kolejnych latach - powiedział dyr. Stefan Kryściński.

- Obecna klasa ósma stoi przed bardzo trudnym zadaniem. Mimo że sama składa się z dwóch roczników tzw. reformy sześciolatków, to jeszcze u bram szkół średnich i zawodowych spotka się z absolwentami ostatniego rocznika gimnazjum. Tym bardziej wszelkie zdobywanie dodatkowych doświadczeń i umiejętności okazać się może szczególnie cenne - dodał Józef Belgrau, dyrektor Szkoły Podstawowej w Borkowie.

Egzaminy ósmoklasistów przeprowadzone będą od 15 do 17 kwietnia. Uczniowie będą zdawać język polski, matematykę i język nowożytny.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.