Uczniowie z powiatu kartuskiego wzięli "Chemię pod lupę"

czwartek, 14 marca 2019 r., 08:54
fot. nadesłane

Aby "oswoić" uczniów z chemią nauczycielki z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach zorganizowały powiatowy konkurs pn. "Chemia pod lupą". W konkursie, który polegał na rozwiązywaniu chemicznych zagadek udział wzięli uczniowie z czterech szkół powiatu kartuskiego.

Z "chemią" spotykamy się codziennie. Znajduje się nie tylko na półkach w drogerii, ale również w naszych domach. W kuchni i łazience posiadamy wiele substancji chemicznych, apteczka to już konkretny skład chemiczny młodego naukowca. Jednak wielu ludziom chemia prawdopodobnie kojarzy się z trudną nauką teorii, reakcji, wzorów w szkole.

Aby "oswoić" uczniów z chemią nauczycielki dr Anna Bychowska i mgr Ewa Kowaluk
z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach zorganizowały Powiatowy Konkurs Chemiczny pt. " Chemia pod lupą".

Konkurs odbył się w środę 7 marca. Uczestnikami konkursu były dwuosobowe drużyny uczniów ze szkół:
- Zespół Szkół Technicznych im. Floriana Ceynowy w Kartuzach,
- Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach,
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie,
- I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach.

Tegoroczny konkurs polegał na rozwiązywaniu zagadek chemicznych w formie tzw. escape room i gry terenowej. Tematem przewodnim były treści chemiczne z podstawy programowej o poziomie podstawowym. Uczestnicy po kolei rozwiązywali zagadki chemiczne i tylko jedna drużyna- zwycięzców- mogła rozbroić "chemiczną bombę edukacyjną", którą podłożono w szkole. Warto wspomnieć, iż w organizacji zadań konkursowych pomagali uczniowie z kl. 3e I LO w Kartuzach, a dzięki współpracy
z Centrum Inicjatyw Edukacyjnych i Starostwu Powiatowemu w Kartuzach laureatom wręczono cenne nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

Zwycięzcami zostali: Jagna Bela oraz Aleksander Lisowski z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach.
Wyróżnienie otrzymali: Karolina Okroj, Julia Bronk, Dominika Jelińska, Bartłomiej Hinc, Kacper Dawidowski, Robert Radomski.

Dodatkową atrakcją konkursu był pokaz ciekawych eksperymentów chemicznych, który prowadził zaproszony ekspert - Krystian Ogeniewski z Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. Występ bardzo podobał się uczestnikom konkursu oraz zgromadzonej publiczności, którzy mogli w nim aktywnie uczestniczyć.

Tego dnia również w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach odbyła się Chemiliada, której pomysłodawcą jest dr Anna Bychowska. Wspólnie z Ewą Kowaluk oraz uczniami z klas biologiczno-chemicznych (1g, 3g) zorganizowały atrakcje chemiczne takie jak:

- dwugodzinne warsztaty laboratoryjne z chemii dla zainteresowanych uczniów
- łatwe i bezpieczne eksperymenty chemiczne, które uczniowie wykonywali podczas przerw, co licznie przyciągnęło młodzież
-gry edukacyjne - koło fortuny z hasłami przyrodniczymi
-degustacja "witaminek" w postaci owoców w gorącej czekoladzie, co było słodką zachętą do nauki chemii i związków chemicznych występujących w produktach spożywczych.

- Tego dnia nauka chemii w naszej szkole odbywała się nie tylko w szkolnych ławkach. Wierzymy, że dzięki takim inicjatywom zachęcamy uczniów naszej szkoły do nauki przedmiotu ścisłego, do szukania kreatywnych rozwiązań, do wykorzystywania wiedzy zdobytej na lekcjach podczas przeprowadzania doświadczeń, do odpowiedniej obserwacji, analizowania i wnioskowania - uważają nauczycielki chemii z I LO w Kartuzach.

Oprac. SG
nadesłane/I LO Kartuzy

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.