Już w marcu pojawią się rowery Mevo

piątek, 15 marca 2019 r., 14:20
fot. nadesłane

Już 26 marca, po kilku miesiącach opóźnień ruszyć ma system roweru metropolitalnego. Na 660 stacjach w czternastu gminach znajdzie się ponad 1200 rowerów, finalnie ma ich być ponad cztery tysiące. Będzie to największy w Europie system rowerów publicznych IV generacji, składający się wyłącznie z jednośladów wspomaganych elektrycznie. Stacje Mevo pojawią się w pięciu gminach powiatu - Kartuzach, Żukowie, Somoninie, w Sierakowicach i Stężycy.

Już wkrótce mieszkańcy powiatu kartuskiego korzystać będą mogli z rowerowej komunikacji publicznej. Mevo - system roweru metropolitalnego pojawi się w 14 gminach Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego.

Drugi rozruch roweru zakończył się z powodzeniem. Po miesiącach testów wykonawca potwierdził gotowość uruchomienia systemu. Przypomnijmy, że początkowo planowano, że rowery pojawią się już w listopadzie ubiegłego roku.

Jak informuje Jarosław Maciejewski, specjalista ds. komunikacji, Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego, jednym z największych wyzwań systemu okazał się GPS. Jego precyzyjne działanie było ogromnie istotne ze względu na to, że użytkownicy będą zostawiać jednoślady w dowolnych miejscach.

- Mevo będzie rewolucją komunikacyjną w Metropolii. Rower ułatwi dojazd pracy, na uczelnię, zakupy czy spotkanie ze znajomymi. Łączenie podróży z komunikacją publiczną będzie dużo bardziej ułatwione. Za nami czas intensywnych prac podczas rozruchu testowego. Dziękujemy szczególnie mieszkańcom zaangażowanym na ostatnim etapie prowadzonych testów. Ich zaangażowanie i informacje zwrotne były niezwykle cenne. Ponad 98 proc. testerów wskazało, że będzie korzystać z rowerów w przyszłości - mówi Michał Glaser, Dyrektor Biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk - Gdynia - Sopot.

- Rower metropolitalny dla Kartuz to prawdziwy przełom, gdyż jest pierwszym systemem komunikacji miejskiej w Kartuzach - mówi Mieczysław Gołuński, Burmistrz Kartuz.

W Kartuzach pojawi się pięć stacji rowerowych w różnych częściach miasta.

- Korzystanie z roweru będzie bardzo wygodne dla wszystkich mieszkańców dojeżdżających do dworca nowymi ścieżkami powstałymi w ramach projektu budowy węzła integracyjnego. Dodatkowo będzie ułatwieniem dla turystów przyjeżdżających do nas PKM - będą mogli kontynuować swą podróż rowerem. Dzięki udziałowi w projekcie Mevo czujemy się jeszcze bardziej częścią Metropolii - podkreśla burmistrz.

Zgodnie z planem, Mevo uruchomione zostanie już 26 marca. Rowery pojawią się w gminach już wcześniej, jednak do momentu uruchomienia systemu nie będzie można ich wypożyczać. Na 660 stacjach znajdzie się ponad 1200 rowerów.

Wypożyczenie roweru będzie intuicyjne i proste. Dokonać będzie można tego za pomocą aplikacji, karty zbliżeniowej lub Biura Obsługi Klienta. Aby zwrócić rower wystarczy zamknąć blokadę znajdującą się na tylnym błotniku pod komputerem pokładowym.

Zaletą systemu będzie jego prostota oraz przystępny cenowo taryfikator. W systemie abonamentowym opłata miesięczna nie będzie mogła przekroczyć kwoty 10 zł. W cenie użytkownik otrzyma każdego dnia aż 90 minut na przejazdy. Po przekroczeniu limitu czasowego rowerzysta będzie ponosił opłatę w wysokości 5 gr za minutę. Koszt abonamentu rocznego to nie więcej niż 100 zł, przy zastosowaniu tych samych zasad czasowych, jak w opłacie miesięcznej. Jeśli użytkownik nie będzie chciał skorzystać z opcji abonamentowej koszt jeden minuty wynosił będzie nie więcej niż 10 gr.

- Zachęcamy mieszkańców do odwiedzenia strony www.rowermevo.pl. Już teraz można dokonywać rejestracji w systemie, na razie jednak bez możliwości wykupienia abonamentu. Na mapie można zobaczyć stacje MEVO, strefy dozwolone i niedozwolone, gdzie zwrot roweru będzie wiązał się z dodatkową opłatą. Pomocna może być zakładka "Jak to działa", gdzie przystępnie opisano wiele zagadnień związanych z użytkowaniem roweru - dodaje Michał Glaser.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.