Dzień Jedności Kaszubów w Sierakowicach

piątek, 15 marca 2019 r., 15:35
fot. AL

Odśpiewanie hymnu kaszubskiego, występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca Sierakowice, projekcja filmu animowanego "Przygody Remusa", czy prezentacja rzeźb autorstwa Ireny Brzeskiej - tak w wielkim skrócie w Sierakowicach świętowano z okazji zbliżającego się Dnia Jedności Kaszubów.

W piątkowe popołudnie w Szkole Podstawowej nr w Sierakowicach zaroiło się od barw czarno-żółtych. Z inicjatywy tamtejszego Gminnego Ośrodka Kultury odbył się tam bowiem Dzień Jedności Kaszub. W szkolnej auli zasiedli ubrani w kaszubskie barwy bądź zaopatrzeni w regionalne emblematy uczniowie reprezentujący wszystkie szkoły z terenu gminy.

Wspólne świętowanie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu kaszubskiego. Po nich wystąpił Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Sierakowice". Następnie uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się, na jaką pamiątkę świętujemy Dzień Jedności Kaszubów.

- Jest to nowe święto, podczas którego jednoczą się wszyscy Kaszubi. W tym roku obchodzimy go po raz 15. Kaszubi znaleźli najstarszą wzmiankę o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX z 1328 roku. Stwierdzono, że skoro datowana jest ona a 19 marca, a św. Józef też jest bardzo bliski Kaszubom, to jest to dobry dzień na wspólne spotkania Kaszubów. W 2004 roku, pięć lat po wprowadzeniu reformy administracyjnej włączającej teren Kaszub do jednego województwa, zdecydowano, że 19 marca rokrocznie będą odbywały się Dni Jedności Kaszubów - mówił Janina Mielewczyk z Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Nie lada atrakcją dla uczniów była też projekcja filmu animowanego "Przygody Remusa", a więc najnowszej produkcji Piotra Zatonia, Eweliny Karczewskiej oraz Ireny Brzeskiej.

- Pomysł na stworzenie tej animacji zrodził się przy okazji spotkania z Ireną Brzeską. Podczas warsztatów w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym zobaczyłem na żywo jej prace i pomyślałem, że jej rzeźby można byłoby fantastycznie wykorzystać w animacji. Przedstawiłem swój pomysł Irenie, poszukałem grantów na ten projekt i udało się - mówił przed styczniową premierą filmu Piotr Zatoń z fundacji Aby chciało się chcieć.

Publiczność zachwyciły też rzeźby autorstwa Ireny Brzeskiej będące bohaterami animacji.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.