Prezydent Andrzej Duda o darmowej pomocy prawnej. Dla kogo?

sobota, 16 marca 2019 r., 13:28

Z początkiem roku weszła w życie zainicjowana przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy O nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. Andrzej Duda zwrócił się do naszej redakcji o rozpowszechnienie informacji o tych zmianach. Zgodnie z nowymi przepisami, adwokaci i radcy prawni udzielają darmowej pomocy prawnej wszystkim osobom, których nie stać na prawnika.

Prezydent RP Andrzej Duda zwrócił się do naszej redakcji o pomoc w nagłośnieniu i promowaniu możliwości, jakie niesie znowelizowana Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej.

- Jest to akt ogromnie istotny. Suwerenna, demokratyczna Rzeczpospolita Polska nie może ignorować zjawiska tzw. wykluczenia prawnego. Jest ono groźne dla trwałości naszej narodowej wspólnoty i godzi w fundamentalne zasady konstytucyjne, takie jak sprawiedliwość społeczna czy równość wszystkich obywateli wobec prawa. Przyjęte przez parlament i podpisane przez mnie nowe regulacje przebudowują cały system udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej. Zasadniczym celem tych nowelizacji jest dobro obywateli i umocnienie ich zaufania do własnego państwa - pisze w liście do naszej redakcji, Prezydent RP Andrzej Duda.

Jak kontynuuje głowa państwa, ustawa wychodzi naprzeciw potrzebom wielu Polaków, którzy z różnych względów nie są w stanie korzystać z odpłatnych usług prawniczych. Takie osoby postawione są w bardzo niekorzystnym położeniu. Szacuje się, że tego problem dotyczy w Polsce milionów obywateli. Warto, aby jak najszerzej została im przekazana informacja, jak i gdzie mogą oni poszukiwać wsparcia.

- Nieodpłatną pomoc prawną powinniśmy traktować jako ważną usługę publiczną, jako niezmiernie wartościowe i przydatne dobro, z którego niejednemu z nas być może przyjdzie korzystać. Adresatami takiej pomocy nie są przecież tylko osoby o najniższej kondycji materialnej, szczególnie ciężko potraktowane przez los, od długich lat borykające się z poważnymi problemami. Takim ludziom na pewno powinniśmy solidarnie nieść nasze społeczne wsparcie. Jednak nieodpłatna pomoc prawna może być potrzebna także wielu innym osobom o ustabilizowanej dotąd sytuacji rodzinnej i zawodowej, radzącym sobie w życiu, którym jakieś nagłe wydarzenie czy nietrafna decyzja zaczęły usuwać grunt spod nóg. Dla niejednego Polaka nieodpłatna pomoc prawna może być bezcennym kołem ratunkowym i nie jest żadną ujmą, aby po nią sięgnąć. Także ten aspekt warto podkreślać w szeroko zakrojonej akcji informacyjnej - podkreśla Andrzej Duda.

- To sprawa ogromnie ważna dla Polaków, ważna dla naszej Ojczyzny - dla umacniania społecznej spójności, poczucia równości obywatelskiej i sprawiedliwości - podsumowuje prezydent RP.

red.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.