Kartuzy. Przystanki autobusowe jeszcze w tym roku będą miały nową lokalizację

wtorek, 19 marca 2019 r., 11:57
fot. archiwum

Za kilka miesięcy przystanki autobusowe w centrum Kartuz będą znajdować się w nowym miejscu - tuż przy dworcu PKP. W miejscu, gdzie dawniej stał budynek rampy kolejowej oraz na części parkingu przy ul. Kolejowej pojawią się cztery stanowiska, dla autokarów. W ubiegłym tygodniu gmina ogłosiła przetarg na wykonanie tej inwestycji. Zadanie ma zostać zrealizowane do połowy sierpnia br.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku gmina przejęła nieodpłatnie teren od Polskich Kolei Państwowych. W umowie przekazania określono, że ma on zostać przeznaczony na cele związane z inwestycjami infrastrukturalnymi służącymi wykonaniu zadań własnych gminy w dziedzinie transportu publicznego, tj. pod budowę węzła integracyjnego, do obsługi transportu zbiorowego. W sierpniu ubiegłego roku wyburzono budynek dawnej rampy kolejowej. W jego miejscu i na części istniejącego parkingu powstaną nowe wiaty. Przetarg na wykonanie inwestycji ogłoszono w ubiegłym tygodniu.

W ramach zadania przy dworcu powstanie plac manewrowy z czterema zadaszonymi przystankami autobusowymi z wjazdem i wyjazdem do ul. Kolejowej. Pasażerowie będą mieli dostęp do przystanków poprzez ciąg pieszy wzdłuż ul. Kolejowej. Inwestycja zakłada częściową rozbiórkę istniejącego parkingu, przebudowę drogi - układu pasa drogowego ul. Kolejowej, rozbiórkę sieci kanalizacji deszczowej będącej w kolizji z projektowaną inwestycją i budowę nowej oraz przebudowę i budowę sieci oświetleniowej.

Warto przypomnieć, że kwestia nowej lokalizacji przystanków autobusowych przy ul. Kolejowej już przed dwoma laty podzieliła kartuski samorząd. Część radnych optowała, by przystanki przenieść na ul. Węglową lub zrobić trzy, cztery zatoki równoległe do ul. Kolejowej, gdzie autobusy płynnie by podjeżdżały i odjeżdżały. Ich zdaniem to rozwiązanie byłoby korzystniejsze dla pasażerów i bezpieczniejsze.

- Mają to być miejsca, z których autobusy będą zabierać podróżujących. Nie planujemy tam budowy żadnego budynku. Cały transport publiczny ma obsługiwać dworzec integracyjny. Tam w kasach pasażerowie zakupią zarówno bilety kolejowe, jak i autobusowe. Będzie tam też poczekalnia i pomieszczenia socjalne. To rozwiązanie może dać też możliwość funkcjonowania wolnego rynku transportowego, gdyż każdy przewoźnik będzie mógł korzystać z tego dworca - przekonywał wówczas Mieczysław Gołuński.

Wykonawca, który zostanie wyłoniony w przetargu zostanie zobligowany do ukończenia zadania w połowie sierpnia.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.