Dzień Jedności Kaszubów - w sobotę uroczystości i bicie rekordu w Żukowie

wtorek, 19 marca 2019 r., 13:49
fot. archiwum

19 marca to wyjątkowa data dla ziemi kaszubskiej. Tego dnia prawie osiemset lat temu pojawiła się pierwsza wzmianka o Kaszubach. Na pamiątkę tego wydarzenia świętujemy Dzień Jedności Kaszubów. Tegoroczne obchody zaplanowano na sobotę, a ich gospodarzem będzie Żukowo. Tradycyjnie uroczystościom towarzyszyć będzie próba ustanowienia nowego rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach.

Dzień Jedności Kaszubów to jedno z najważniejszych wydarzeń dla mieszkańców tego regionu. Jest obchodzony na pamiątkę pojawienia się pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX z dnia 19 marca 1238 roku. Księcia Szczecińskiego określono tam mianem "księcia Kaszub". Tegoroczne obchody DJK zaplanowano na sobotę, 23 marca.

Gospodarzem tegorocznego Dnia Jedności Kaszubów będzie Żukowo. Uroczystości rozpoczną się mszą św. o godz. 10 w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Żukowie. Przewodniczyć jej będzie Biskup Pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej ks. Zbigniew Zieliński. Po niej zebrani przejdą do Szkoły Podstawowej nr 2 w Żukowie przy ul. Armii Krajowej, gdzie o godz. 12 nastąpi oficjalne otwarcie imprezy. Wkrótce po tym akordeoniści przystąpią do wspólnego grania. Oficjalną próbę bicia rekordu Polski zaplanowano na godz. 15.30. Muzycy wykonają m.in. kaszubską polkę i "Kaszebe wołają nas". Nuty pobrać można tutaj. W międzyczasie na hali plenerowej przy szkole, koło orlika odbywać się będą występy lokalnych artystów. Tam będę również gastronomiczne i atrakcje dla dzieci. Pasjonaci gry karcianej Baśka, zaproszeni są tego dnia do Szkoły Podstawowej nr 1 w Żukowie (ul Gdyńska 7). Rejestracja zawodników zaplanowana jest w godz.11 -12, po niej baśkarze przystąpią do turnieju.

Imprezie towarzyszyć będą:

- Wystawa akordeonów z kolekcji Pawła A. Nowaka
- Wystawa "Franciszek Leon Kręcki - zapomniany bohater kaszubskiej drogi do Niepodległości"
- Wystawa "Jan Trepczyk - pieśniodziej kaszubskiej ziemi. W 110. rocznicę urodzin".
- Zwiedzanie z przewodnikiem Kościoła pw. WNMP w Żukowie" (godz. 12:30, 13:30)
- Pokaz animacji poklatkowej pt. "Przygody Remusa" (Mała Scena)(godz. 13, 14)

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.