Pomieczyno. Marsz Śmierci na rysunkach uczniów

czwartek, 21 marca 2019 r., 09:18
fot. nadesłane

Przemarsz więźniów obozowych pod eskortą SS-manów, prowizoryczny nocleg w kościele, wychudzone ręce wyciągnięte po chleb - to tylko niektóre z przejmujących scen namalowanych przez pomieczyńskich uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum w ramach szkolnego konkursu plastycznego.

Na przełomie stycznia i lutego 1945 roku przez Pomieczyno oraz sąsiednie miejscowości przechodziły kolumny więźniów obozu koncentracyjnego KL Stutthof prowadzonych przez uzbrojonych SS-manów od Sztutowa do m.in. Lęborka. Marsz ten został nazwany "Marszem Śmierci" z powodu setek ofiar, które pochłonął. Mieszkańcy Pomieczyna zasłynęli wówczas ze swojej odwagi w ratowaniu więźniów - nie zważając na własne bezpieczeństwo, podawali więźniom jedzenie, a nierzadko wyciągali ich z kolumn i udzielali schronienia we własnych domach.

Wydarzenia sprzed siedemdziesięciu lat wciąż są żywe w pamięci mieszkańców wsi. Od pięciu lat ksiądz Henryk Zieliński, proboszcz parafii pw. św. Józefa oraz Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga organizują uroczystości rocznicowe upamiętniające tamte chwile. Aktywnie włącza się w tę organizację również grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Pomieczynie. W tym roku nauczycielka matematyki Marzena Szreder wpadła na pomysł, że konkurs plastyczny mógłby uczniom jeszcze bardziej przybliżyć tematykę Marszu Śmierci.

- Zadanie nie należało do łatwych. Współczesnej młodzieży trudno sobie wyobrazić, czym naprawdę były tamte wydarzenia. Dlatego przed konkursem przeprowadziliśmy kilka lekcji związanych z historią. Pokazywaliśmy fotografie z tamtych lat i przedmioty z obozu, m.in. pasiak, a także czytaliśmy wspomnienia świadków i uczestników Marszu Śmierci - opowiada Marzena Szreder.

Ostatecznie aż dwadzieścioro sześcioro uczniów zmierzyło się z tematem konkursowym: sześcioro uczniów w kategorii klas IV - VI szkoły podstawowej oraz dwadzieścioro uczniów w kategorii klas VII-VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum. Wybranie najlepszych prac spośród dwudziestu sześciu nie należało do łatwych, bowiem każde z nich prezentowało wysoki poziom plastyczny i dojrzałe podejście do tematu.

Ostatecznie Komisja Konkursowa w składzie: Elżbieta Kreft, Teresa Socha, Marzena Szreder, Anna Kąkol i uczeń Piotr Strumski wyłonili zwycięzców. Każdy uczestnik został nagrodzony słodkim upominkiem oraz książką "Stutthof jidze. Marsz Śmierci we wspomnieniach mieszkańców Pomieczyna i okolic" ufundowanymi przez Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Pomieczynie. Wszystkie prace zawisły w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Pomieczynie, gdzie mogli je podziwiać nie tylko inni uczniowie, ale również uczestnicy 74. rocznicy Marszu Śmierci w Pomieczynie.

Laureaci w kategorii klas IV-VI SP:
I miejsce - Magdalena Konkol
II miejsce - ex aequo Klaudia Prabucka i Nikodem Walkusz
III miejsce - Klaudia Haase

Laureaci w kategorii klas VII-VIII SP i III Gimn.:
I miejsce - Kinga Bobkowska
II miejsce - ex aequo Kinga Studzińska i Katarzyna Riegel
III miejsce - ex aequo Patrycja Lejkowska i Oliwia Janz

nadesłane/Daria Kaszubowska

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.