Kaszëbë na Kòle - reportaż o rowerach na Kaszubach

sobota, 5 stycznia 2019 r., 10:00

Wyczynowo, rekreacyjnie czy dla zdrowia - z jakich powodów Kaszubi co raz częściej wybierają jazdę na rowerze? Tomasz Słomczyński i Piotr Dorosz w reportażu pt. "Kaszëbë na Kòle" opowiedzą o rosnącym fenomenie jednośladów wśród Kaszubów.

W pierwszej części filmu reporterzy udają się do Kamienickiego Młyna - małej miejscowości położonej na terenie Lasów Mirachowskich, gdzie na co dzień trenuje utytułowana zawodniczka Baszty Bytów w kolarstwie - Martyna Kreft. Opowiada ona o swojej pasji i sukcesach rowerowych.

W kolejnej części Natalia i Robert Lewandowscy zdradzają powody, dla których założyli grupę Rowerowe Kaszuby, której członkowie amatorsko uprawiają nie tylko kolarstwo, ale także bieganie, spacery i morsowanie. Z kolei Sebastian Galuba opowiada o pozytywnych skutkach jazdy na rowerze.

Na koniec Słomczyński i Dorosz udali się do Ostrzyc, gdzie rozmawiają z Andrzejem Zakrzewskim, który w podeszłym wieku odnalazł w sobie pasję do jazdy na dwóch kółkach. Mimo 83 lat codziennie jeździ na rowerze, na którym przejechał już ponad 70.000 km.

W nagraniu zostały również przedstawione ujęcia niezwykłych powietrznych rowerowych akrobacji wykonanych podczas zawodów Dirt MTBMX Jam 2018 w Ostrzycach oraz fragmenty z organizowanej przez grupę Rowerowe Kaszuby i Straż Miejską w Kartuzach akcji promującej bezpieczną jazdę po zmroku.

Reportaż powstał na zlecenie Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Mirachowskiej w ramach operacji pt. "Zachowanie dorobku kulturowego Kaszub i promocja języka kaszubskiego poprzez wyprodukowanie serii filmów dokumentalnych i ich promocja w internecie" współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

SG

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.