Przodkowo. Uczniowie pochwalili się swoją wiedzą podczas Dnia Otwartego

piątek, 22 marca 2019 r., 10:53
fot. Longina Templin

W czwartkowe przedpołudnie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych zaroiło się od gości. W tym dniu obchodzono bowiem Dzień Otwarty pod hasłem "Dołącz do nas". Po raz pierwszy przyjechali ósmoklasiści i ostatni rocznik gimnazjalistów. Przybyli głównie ze szkół powiatu kartuskiego, ale były też osoby z Kielna i Szemuda. Ich starsi koledzy wraz z dyrekcją i nauczycielami przygotowali dla nich mnóstwo informacji, aby mogli oni podjąć decyzję o wyborze nowej szkoły.

Uczniowie reprezentowali szkoły z Miszewa, Sierakowic, Staniszewa, Przodkowa, Czeczewa, Koloni, Kielna, Szemuda, Szopy, Leźna, Pomieczyna i Wilanowa.

Czym może skusić młodzież przodkowska placówka? Branżowa Szkoła I stopnia oferuje naukę w kilkudziesięciu zawodach. Jest w czym wybierać. Można tam kształcić się m. in. w takich zawodach jak: murarz-tynkarz, stolarz, tapicer, elektromechanik, elektryk, fryzjer, sprzedawca, kelner, piekarz, blacharz, kierowca mechanik, wędliniarz czy cukiernik. Nowością jest monter konstrukcji budowlanych.

Technikum przygotowuje do pięciu zawodów - technik informatyk, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik architektury krajobrazu, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik rolnik.

Okazję do zaprezentowania się mieli również partnerzy i pracodawcy współpracujący ze szkołą: Aplitt, Solw'it, GrafiX, Lis, FKP Pomieczyno, Akademia Mistrzów Makijażu PSSW i kilka innych.

Podczas Dnia Otwartego odbyły się też pokazy wizażu, fryzjerstwa i samoobrony.

Na parterze witało przybyłych na Dzień Otwarty stoisko, którym zajmowali się młodzi Kaszubi. Zachęcali do nauki w swojej szkole, ale też mówili o tym, czego uczą się na języku kaszubskim. Zaprosili do wspólnej zabawy, o czym świadczył napis: "Kaszëbsczi rozëgracjë". Kto chciał, mógł wziąć udział w układaniu zdań z rozsypanki słownej w języku kaszubskim. Za dobre rozwiązanie czekała nagroda.

- Przygotowaliśmy też jedzenie - kaszubskie pulki, chleb ze smalcem i ogórkiem, kawę zbożową i... pyszną atmosferę. Młodzież wita również gości jabłkami i marchewką - informowała nas nauczycielka Dorota Wilczewska.

Szkołę Podstawową w Miszewie reprezentowało pięcioro uczniów pod pieczą Elżbiety Pryczkowskiej. Trzech ósmoklasistów - Dominik Węsierski, Bartek Kozioł i Dawid Machalewski - zainteresowanych było informatyką. Kacpra Wandtke interesuje zawód rolnika, a Wiktorię Salewską zawód technika architektury krajobrazu. Cała piątka stwierdziła, że warto było przyjechać.

Podczas zwiedzania szkoły odbywały się pokazy gastronomiczne kucharzy z hotelu Zamek Gniew. Panowie przygotowali danie z łososia i krewetki. Była okazja przyglądać się sposobom sporządzania dań.

Justyna Kaleta z gdańskiego Centrum Szkółkarskiego patronowała kierunkowi technik architektury krajobrazu. Młodzież miała do niej wiele pytań.

- Interesowało ją jak można mieć najpiękniejszy na świecie ogród. Odpowiedź był prosta, trzeba go po prostu zbudować nawet na najmniejszym skrawku swojego podwórka. Młodzież, która bywa głośna i radosna, wyciszała się, bo była zainteresowana tym co mówię. Chyba ich zachęciłam. Wzięli przygotowane książeczki, zainteresowali się roślinami, które przywiozłam. Przybliżyłam im zawód ogrodnika, który jest piękny, kolorowy i można z tego żyć. Jest to jednocześnie zawód dający ochronę środowiska - powiedziała Justyna Kaleta.

- Jestem zadowolona z dzisiejszego spotkania, ponieważ okazało się, że młodzież jest zainteresowana zwykłymi prostymi zawodami, a ta szkoła kształci ludzi do pracy, którzy będą tworzyli w przyszłości firmy - dodała nasza rozmówczyni.

Monika Piórkowska z Donimierza przyjechała z córką Klaudią i... dwumiesięcznym Jakubem. Chciała osobiście obejrzeć szkołę, żeby córkę samą od razu nie puścić na głęboką wodę. Klaudia jest zainteresowana technikum architektury krajobrazu, w czym bardzo wspiera ją mama, bo uważa, że to dobry wybór.

- Wyjątkowo dużo uczniów odwiedziło nas dzisiaj, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Wiąże się to zapewne z tym podwójnym rocznikiem, który kończy podstawówkę i gimnazjum. Cieszy nas również dzisiejsza wizyta gości z Portugalii, którzy mają w tej chwili praktykę w hotelu pod Orłem, a do nas przyjechali, aby zobaczyć jak wygląda Dzień Otwarty. Jeden z uczniów zaprezentował swoją potrawę. Była to kaczka z pomarańczami i z ryżem - oznajmiła Lucyna Grablowska, kierowniczka szkolenia praktycznego.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.