Ja Hybryda - reportaż o rzeźbiarce Irenie Brzeskiej

środa, 9 stycznia 2019 r., 10:00

Irena Brzeska, rzeźbiarka nie pochodząca z Kaszub, ale z Kaszubami od wielu lat związana. Tworzy sztukę ludową, łącząc rzeźbę i teatr.

Tomasz Słomczyński i Piotr Dorosz odwiedzają z kamerą Irenę Brzeską. Uznana rzeźbiarka, która wychowała się w niewielkiej wsi Nowiny koło Fromborka od piętnastu lat tworzy w nurcie ludowym. Do rzeźby dodaje ruch, przez co nadaje jej życie. Prowadzony przez nią teatr przedstawia legendy kaszubskie.

Artystka opowiada o swoich pracach, historii ich powstania, sposobie tworzenia i źródłach inspiracji, w tym o powstaniu swojej znanej rzeźby "Ja Hybryda". Hybryda, czyli połączenie dwóch kultur w jedną. Co z tego połączenia wychodzi?

Reportaż powstał na zlecenie Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Mirachowskiej w ramach operacji pt. "Zachowanie dorobku kulturowego Kaszub i promocja języka kaszubskiego poprzez wyprodukowanie serii filmów dokumentalnych i ich promocja w internecie" współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

SG

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.