Jest przetarg na projekt linii kolejowej 229 na odcinku Kartuzy-Sierakowice

sobota, 23 marca 2019 r., 08:00
fot. internet/pixabay.com

Na reaktywację linii 229 mieszkańcy regionu czekają od dawna. Wszystko wskazuje na to, że już za kilka lat pasażerowie znów będą mogli korzystać z połączeń kolejowych na trasie Kartuzy-Sierakowice. PKP PLK właśnie ogłosiło przetarg na przygotowanie projektu rewitalizacji tego odcinka.

Po ponad dwóch dekadach pociągi pasażerskie wrócą na trasę Kartuzy - Sierakowice. Ostatni skład pasażerki tą trasą przejechał w czerwcu 2000 roku. Starania o przywrócenie połączenia trwają od kilku lat. W sierpniu 2014 roku w Sierakowicach podpisano list intencyjny w tej sprawie. We wrześniu tego roku natomiast odpisano porozumienie w sprawie opracowania studium wykonalności odcinka Kartuzy-Sierakowice-Lębork. Jego sygnatariuszami wówczas zostali przedstawiciele samorządów powiatów - kartuskiego, lęborskiego i wejherowskiego oraz gmin Sierakowice, Linia, Chmielno, Łęczyce, miasto Lębork, jak również PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Gdyni, PKP Odziała Gospodarowania Nieruchomościami w Gdańsku, Lotos Kolej Sp. z o.o. Po niespełna pięciu latach, w styczniu 2019 roku udało się zabezpieczyć środki na wykonanie projektu. 20 marca ogłoszono prztarg.

Projekt rewitalizacji odcinka Kartuzy-Sierakowice ma być gotowy do końca grudnia 2020 roku. Jak poinformował serwis rynek-kolejowy.pl, PKP PLK ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla rewitalizacji linii 229 na odcinku Kartuzy - Sierakowice wraz z uwzględnieniem ewentualnej elektryfikacji.

Projekt ma objąć rewitalizację liczącego 25 kilometrów odcinka. Zgodnie z założeniami zaplanowano na nim łącznie dziewięć przystanków - w Grzybnie przy ul. Rybackiej, w Prokowie, w Łapalicach (nowy przystanek), w Garczu (przystanek w nowej lokalizacji niż dawniej), w Reskowie oraz po dwa w Miechucinie i Sierakowicach.

Prócz dokumentacji projektowej, zamówienie zakłada też przygotowanie rezultatów studium wykonalności.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.