Sierakowice. Tydzień nauk matematyczno-przyrodniczych

sobota, 23 marca 2019 r., 08:44
fot. nadesłane

W pierwszej połowie marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i Branżowej Szkole I stopnia w Sierakowicach odbył się tydzień nauk matematyczno-przyrodniczych. W ramach tego przedsięwzięcia przeprowadzono wiele ciekawych zajęć z zastosowaniem innowacyjnych metod. Dzięki nim uczniowie w interesujący sposób mogli wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.

Z okazji Dnia Fizyki i Chemii młodzież klas pierwszych przygotowała, przedstawiła i omówiła doświadczenia fizyczno-chemiczne. Następnie wzięła udział w quizie pod hasłem: "Życie i osiągnięcia Marii Skłodowskiej-Curie" oraz uczestniczyła w warsztatach (własnoręczne eksperymentowanie), przeprowadzonych przez pracowników Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia. Odbył się też pokaz w mobilnym planetarium na temat: "Budowa Wszechświata i początki obserwacji astronomicznych".

Dzień Biologii i Geografii odbył się pod hasłem: "Zmiany klimatyczne na świecie". Ósmego marca przedstawiciele klas pierwszych obu szkół uczestniczyli w pokazie filmu przygotowanego przez młodzież z klasy III TE pt. "Gdy zabraknie powietrza". Poruszał on tematykę skutków zanieczyszczenia atmosfery. Dodatkowo młodzież wzięła udział
w quizie pod hasłem: "Globalne zanieczyszczenia środowiska i energia odnawialna". Dzięki emisji filmu z cyklu SOS dla świata - "Kropla w morzu potrzeb" uczestnicy dowiedzieli się, jak gospodarować wodą pitną. Niestety w XXI wieku jej deficyt może być najpoważniejszym problemem świata, gdyż zasoby bezpiecznej do picia wody kurczą się błyskawicznie. Na koniec odbyła się wystawa ulotek promocyjnych - "Jak dbam
o środowisko, alternatywne źródła energii oraz źródła zanieczyszczenia środowiska", którą przygotowali wszyscy uczniowie pierwszych klas.

Dzień Matematyki obchodzono pod hasłem "Światowy Dzień Liczb " w formie projektu "Popołudnie z π"- pt. "DO 4 X SZTUKA". Jego celem była popularyzacja przedmiotu i przybliżenie go młodzieży poprzez nietypowe działania i zabawę. Nieszablonową inicjatywą było wykonanie specjalnie na ten dzień przez uczniów klasy I LO rzeźby przedstawiającej "4 WYMIARY". Podczas projektu uczniowie mogli obejrzeć prezentację na temat liczby π. Podsumowaniem prelekcji był quiz systematyzujący uzyskane informacje. Następnie młodzież, w zależności od upodobań, wzięła udział w turniejach: "Matematyka dzika"
i "4 X 4" oraz grach: "Zaszyfrowane walizki" i "Chińczyk z liczbą 4". Te ostatnie zostały przygotowane przez pracowników Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach.
W ramach obchodów Dnia Matematyki odbył się również Szkolny Konkurs Matematyczny.

W Dniu Przedsiębiorczości uczniowie pierwszych klas wzięli udział w quizie i teleturnieju. W obu zabawach musieli wykazać się znajomością podstawowych zagadnień z przedsiębiorczości. Ponadto zainteresowani uczniowie mogli wcielić się
w role osób przedsiębiorczych w codziennym życiu lub wykonać plakat promujący szkołę.

Scenariusz kampanii społecznej "Przytul hejtera" prowadzonej przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z firmą Facebook został wykorzystany podczas zajęć dla uczniów z okazji Dnia Informatyki. Celem spotkania było uwrażliwienie młodych ludzi na problem agresywnych komentarzy w Internecie, zapoznanie z pojęciem hejt i mową nienawiści oraz zaprezentowanie metod radzenia sobie z internetowym hejtem.

- W ciągu tygodnia nauk matematyczno-przyrodniczych podjęliśmy wiele różnorodnych działań. Ich "wspólnym mianownikiem" było hasło: Uczymy inaczej! Nieszablonowe nauczanie zachwyciło naszych uczniów. Wielu z nich zmieniło nastawienie do przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, twierdząc, że nie są one takie trudne, a nawet można je polubić! - przekonuja organizatorzy nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych w ZSP i BS w Sierakowicach.

nadesłane/M.Leszczyk

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.