Dzień Jedności Kaszubów po raz pierwszy w Żukowie

sobota, 23 marca 2019 r., 14:52
fot. Longina Templin

Po raz pierwszy w historii wielkie święto Kaszubów obchodzono w Żukowie. W tym dniu w kolebce haftu kaszubskiego dominowały w mieście czarno - żółte barwy. Organizatorzy przygotowali występy lokalnych artystów, turniej gry w baśkę, wystawy i atrakcje dla dzieci. Tradycyjnie już podczas tej uroczystości odbyła się próba ustanowienia nowego rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach.

Obchody rozpoczęto mszą świętą w miejscowym kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Po nabożeństwie barwny korowód przemaszerował ulicami miasta do hali sportowo - widowiskowej Szkoły

Podstawowej nr 2 w Żukowie. Kaszubi ze sztandarami, transparentami i flagami manifestowali swoją regionalną tożsamość. Dało się zauważyć reprezentacje niemal z wszystkich zakątków Kaszub.

W samo południe zabrzmiały fanfary, które na bazunach odegrali Justyna Smuda i Paweł Gruba.

Historię tego święta przypomniał prowadzący imprezę Robert Groth.

Dzień Jedności Kaszubów (Dzéń Jednotë Kaszëbów) to coroczne święto upamiętniające pierwszą pisemną adnotację o Kaszubach. 19 marca 1238 papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia "księciem Kaszub", potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną.

Pierwszy w historii Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. Rok później impreza ponownie zorganizowana została w grodzie nad Motławą, natomiast w następnych latach kolejno w miejscowościach: Tuchomie, Kramarzyny, Miasto, Bytów, Kartuzy, Słupsk, Brusy, Kościerzyna, Sierakowice, Sulęczyno, Bojano, Chmielno oraz Kosakowo.

W sobotniej uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu kartuskiego, ościennych gmin oraz gospodarze żukowskiej gminy. Przybyli także księża, sołtysi żukowskiej gminy oraz przewodniczące KGW.

Wszyscy obecni przy akompaniamencie orkiestry dętej odśpiewali hymn Polski i kaszubski.

- Chciałbym, aby ten dzień był dniem jedności. Kaszubi są otwarci na wszystkich, którzy tutaj przychodzą. Szczególnie w naszej gminie, gdzie corocznie przybywa 1000, a w zeszłym roku przeszło 1700 nowych ludzi. My ich chętnie przyjmujemy. Jesteśmy bardzo zadowoleni, gdy ci nowi mieszkańcy potrafią i chcą uszanować to, że tu są ludzie, którzy tutaj wyrośli, chcą żyć, tak jak żyją, chcą śpiewać tak jak śpiewają i co chcą mówić tak, jak się nauczyli. Chciałby, żebyśmy wszyscy razem takim zjednoczeniem czuli się dumni z tego, że jesteśmy Kaszubami - powiedział burmistrz żukowskiej gminy Wojciech Kakowski, witając przybyłych gości.

- Patrząc na moich kolegów samorządowców, mogę powiedzieć, że my wiemy, iż w Polsce, a zwłaszcza na Kaszubach, zdajemy sobie sprawę z tego co daje demokracja i dobrze zorganizowane państwo, w którym można podkreślać swoją inność - dodał szef żukowskiego magistratu.

- Cieszcie się razem nami tu w naszym małym Żukowie. Kłaniam się tym, którzy do nas przyjechali z bliska i z daleka, tym, którzy pełnią jakiekolwiek urzędy. Niechaj wszyscy razem dobrze się bawią, a Żukowo niech pozostanie w waszych sercach wyłącznie w dobrych wspomnieniach - zakończył swoje przemówienie, które w całości wygłosił w języku kaszubskim.

Po przemówieniach XVI Dzień Jedności Kaszubów został uroczyście otwarty.

Były podziękowania dla osób i instytucji za wsparcie i pomoc w zorganizowaniu kaszubskiego święta. Na zakończenie pierwszej części wystąpił Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Bazuny.

W specjalnie na tę okazję przygotowanej hali plenerowej odbyły się występy lokalnych artystów. Zaprezentowały się zespoły: Spiéwné kwiôtczi z Banina, Niezabôtczi z Żukowa, Kaszubki z Chwaszczyna, chór Strzelenka z Tuchomia oraz wokalistka Damroka Kwidzińska, laureatka nagrody Skra Ormuzdowa za 2018 rok.

Ponadto przygotowano wystawy: "Franciszek Leon Kręcki - zapomniany bohater kaszubskiej drogi do Niepodległości" i "Jan Trepczyk - pieśni odziej kaszubskiej ziemi. W 110. rocznicę urodzin" oraz wystawę akordeonów z kolekcji Pawła A. Nowaka.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.